KEHOP 5.2.4-15-2016-00003

2018.01.29.
KEHOP 5.2.4-15-2016-00003

A KEHOP 5.2.4-15-2016-00003 számú projekt keretében elnyert 5 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatási összegből egy olyan középtávú beruházási folyamatot indít el az Eötvös Loránd Tudományegyetem, ahol számos oktatási épületének, kollégiumának infrastruktúrája fog megújulni még az idei évben. A beruházás során érintett 15 épület energetikai korszerűsítésével, éves szinten akár 200-300 millió forintos energiamegtakarítást érhet el az Egyetem. A beruházások befejezésének várható időpontja 2017 év vége.

2018. 01. 29.  300 millió forint megtakarítást ért el az ELTE az energiakorszerűsítési programmal

A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program 5.2.4-15-2016-00003 számú projekt keretében 5 milliárd forintos támogatást nyert el az Eötvös Loránd Tudományegyetem infrastruktúrájának fejlesztésére, 15 legjelentősebb épületének átfogó energetikai korszerűsítésére, amellyel éves szinten több mint 300 millió forintos energiamegtakarítást érhet el az Egyetem. Az elnyert támogatási összeggel olyan középtávú beruházási folyamatot indított el az ELTE, amellyel oktatási épületeinek, kollégiumainak folyamatos fejlesztésével egy európai színvonalú infrastruktúra kialakítását tudják megvalósítani a következő években. Az érintett épületeket az energiahatékonysági mutatójuk alapján választotta ki a Műszaki Főigazgatóság, meghatározták a legrégebbi – legkevésbé korszerű –, az energiahatékonysági programba beilleszthető épületeket. A felújítások az egyetem legtöbb Karát (TTK, ÁJK, TÓK, PPK) és a Lágymányosi Campus épületét, valamint az Egyetem egyéb oktatási intézményeit is érintik. A korszerűsítés során többek között megtörtént az épületek külső utólagos hőszigetelése, a külső nyílászárók cseréje, a kazántelepek és a fűtési rendszer korszerűsítése. A felújítások mellett fontos megemlíteni a program során elhelyezendő napelemeket is, amelyek üzembehelyezésüket követően jelentős (közel 0,7 MVA) primer energiát fognak termelni az Egyetem számára. A beruházások lehetőséget adtak, hogy az érintett épületek energetikai besorolása legalább egy, de közel a felénél több besorolást lép előre. További számadatok: a beépített külső homlokzati nyílászárók minden esetben a vonatkozó 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet szerinti Uw1,15W/m2K alatt vannak, az épületek mindegyikében legalább 10-15%-os fűtésienergia-csökkenésre lehet számítani. A maga módján jelentős, hogy az Egyetem is hozzá tud járulni az üvegházhatású gázok csökkentéséhez – évente közel 4000 tonna CO2-csökkentéssel. Az Egyetem – az előzetes várakozásain felül – a rendelkezésre álló uniós forrás fedezeti értéke alatt tartva kötött szerződéseket a kivitelező vállalkozókkal. 

A beruházás lezárultát követően már 2018-ban több mint 300 millió forint megtakarítást ér el az Egyetem az energiaráfordításai során. Ez azt jelenti például, hogy a Természettudományi Karon egy hallgató éves képzési költsége 1 millió forint közelében jár, így akár 300 hallgató képzési költségével megegyező megtakarítást érünk el évről évre. A felújítások eredményeként az épületek műszaki állapota jelentősen javul, így a korszerűség mellett az ott folyó magas fokú szakmai munka és oktatás alapfeltételei is biztosítottá válnak, valamint hozzájárulnak ahhoz is, hogy az érintett épületekben tanuló diákok és tanáraik korszerűbb, komfortosabb körülmények között folytathassák mindennapi munkájukat.

2017. 01. 25.  Projektnyitó sajtótájékoztató

5 milliárdos fejlesztésbe kezd az ELTE – Európai Uniós pályázati pénzből újulnak meg az Egyetem épületei

A 2017. január 25-én megtartott projektnyitó sajtótájékoztatón Dr. Scheuer Gyula, az ELTE kancellárja köszöntötte a résztvevőket, beszédében kiemelve a beruházás ELTE számára várható energiahatékonysági és költségmegtakarítási tényezőit is. Az eseményen részt vett Dr. Palkovics László felsőoktatási államtitkár is, aki üdvözölte az ELTE-n elindult fejlesztéseket, és hangsúlyozta, hogy a Minisztérium továbbra is egyik kiemelt feladatának tartja az iskolaépületek állapotának javítását, hogy minél több diák tanulhasson a lehető legkorszerűbb körülmények között. A nap folyamán az ELTE egy lakossági fórumot is tartott az érdeklődők minél szélesebb körben történő tájékoztatása érdekében.

A felújítás során érintett, az ELTE vagyonkezelésében és használatában lévő 15 épület építészeti és gépészeti rendszere erősen elavult, így szükségessé vált az épületek energetikai és épületszerkezeti felújítása. A projekt célja a korszerű, energiatakarékos, a mai kor igényeit kielégítő és egy európai színvonalnak megfelelő infrastruktúra kialakítása.

Az érintett épületeket energiahatékonysági mutatójuk alapján választották ki: a program legjelentősebb célcsoportját „a legrégebbi, a legkevésbé korszerű” oktatási épületek jelentik, amelyek jelentős része építésük óta nem esett át energetikai korszerűsítésen. Így került a helyszínek közé az ELTE 3 kiemelkedő gyakorlóiskolája, a Radnóti, a Trefort és az Apáczai is, ahol összesen több mint 800 millió forintban valósulnak meg fejlesztések, de több mint 700 millió forintos beruházást hajtanak végre a Nagytétényi úti kollégium épületén is. A felújítások az egyetem legtöbb Karát (ÁJK, TÓK, BGGyK, PPK) és a Lágymányosi Campus épületeit, valamint az Egyetem egyéb oktatási intézményeit is érintik. A korszerűsítés során többek között megtörténik az épületek hőszigetelése, a nyílászárók cseréje, a fűtési rendszer korszerűsítése.

A szerződések megkötése és a munkaterületek átadása során figyelembe veszik a hallgatói és egyben akadémiai érdekeket az oktatás folyamatossága és a vizsgaidőszak zavartalan biztosítása érdekében.

Ennek alapján a munkaterületek átadása 2017. március végén fog megtörténni, a munkálatok időbeni lefolyása várhatóan 5-6 hónap lesz.

A felújítások önmagukban is eredményezni fogják az épületek műszaki állapotának jelentős javulását, továbbá az ott folyó magas fokú szakmai munka és oktatás alapfeltételeinek biztosítását, illetve az épületet használók komfortérzetének számottevő javítását. 

További képek a sajtótájékoztatóról

A felújítás képei

A felújítás képei

0

/

0

0

/

0