EKA kutatócsoportok
Az ELTE Egyetemi Kiválósági Alapból Támogatott kutatócsoportok
2024
Bencsik Norbert (TTK): ELTE Neuronális Állványfehérjék Kutatócsoport / ELTE Neuronal Scaffold Protein Research Group
A csoport célja, hogy különböző biokémiai és mikroszkópos módszerek kombinálásával, valamint sejtvonalak és primer hippokampális tenyészetek felhasználásával bizonyítékot szolgáltasson a Caskin [kaszkin] neuronális állványfehérjék jelentőségére a központi idegrendszerben. Céljuk továbbá megvizsgálni annak molekuláris mechanizmusait, hogy a Caskin fehérjék hogyan épülnek be a posztszinaptikus fehérjehálózatba, és hogyan vesznek részt a szinaptikus plaszticitásban és a kognitív funkciókban. Azt várják, hogy a jövőbeli kutatások izgalmas előrelépéseket indítanak el az idegrendszeri fejlődési rendellenességek és más emberi betegségek korai felismerésében és kezelésében. Bencsik Norbert 2024-ben az ELTE Ígéretes Kutatója lett.
Kovács Péter (IK): ELTE SMARTER – Modell-vezérelt Mesterséges Intelligencia és Biztonságkritikus Rendszerek kutatócsoport / ELTE Safety-critical Model-driven AI Research and Technology for Enhanced Reliability
A csoport a mesterséges intelligencia egy új, gyorsan fejlődő területével, a modell-vezérelt gépi tanulással foglalkozik, mely ötvözi a matematikai modellezés és a mesterséges intelligencia adatvezérelt szemléletének előnyeit. A kutatás során matematikai és fizikai heurisztikákat (pl. ritkaság, simaság, dinamikai jellemzők) építenek be a gépi tanuló algoritmusok architektúrájába, célfüggvényébe, vagy éppen a tanító adatokba. Így csökkenthető a mélytanuló modellek erős adatfüggősége, komplexitása, és értelmezhetővé válik a betanított modellek döntéshozó mechanizmusa. A kutatás eredményeit olyan biztonságkritikus alkalmazásokban hasznosítják, mint az autonóm járműirányítás vagy az egészségügy, ahol a teljesítmény mellett fontos a szempont a döntéshozatal értelmezhetősége és átláthatósága. A projekt erősen interdiszciplináris jellegű, amit az ELTE IK Numerikus Analízis Tanszékének és a HUN-REN SZTAKI Rendszer és Irányításelméleti Kutatólaboratóriumának évtizedes együttműködésére alapoznak.
2023
Kovács Tibor (TTK): ELTE Drosophila Öregedési és Neurodegenerációs Kutatócsoport / ELTE Drosophila Ageing and Neurodegeneration Group
A csoport fő célja új szabályozási pontok felfedezése, amelyekkel javítható az időskori életminőség és megakadályozhatóvá válhat számos neurodegeneratív betegség kialakulása. Az autofágia egy sejtvédő lebontó folyamat, amely során a sejtek megszabadulnak káros alkotóiktól (így a betegségek okozóitól is), miközben energiához és felépítő folyamatokhoz fontos építőköveket nyernek. Az eddig ismert autofágia aktiválószerek azonban nem eléggé specifikusak, így számos káros mellékhatást okozhatnak. Új szabályozási pontok feltárására van szükség, amelyek segítségével specifikusan aktiválhatóvá válhatnak a sejtek túlélését segítő autofág lebontási lépések. Ezen új szabályozási pontokra a későbbiekben gyógyszerjelölt kismolekulák is tervezhetőek, megakadályozva az időskori demencia vagy neurodegeneratív betegségek kialakulását.
Nagy Tamás (PPK): ELTE Stressz és Érzelmek kutatócsoport / ELTE Stress and Emotions Lab
A csoport célja, hogy feltárja a felfokozott élettani állapotok, például az akut fiziológiai stressz és az emberi viselkedés, kogníció, percepció és érzelmek közötti összefüggéseket. Projektjeikben kísérleti módszerek segítségével vizsgálják a fiziológiai arousal hatását laboratóriumi és mindennapi helyzetekben. Az elvégzett kutatások hatására azt remélik, hogy jobban megértik majd az emberi elme testi beágyazottságát, ami hozzájárulhat a tudatról alkotott modelljeink fejlesztéséhez. Nagy Tamás 2020-ban "Az ELTE Ígéretes kutatója különdíjban" részesült.
2022
Hoppál Krisztina Kinga (BTK): ELTE Római Világ és a Távol-Kelet Kutatócsoport / ELTE Roman World and the Far East Research Group
Az interdiszciplináris projekt az ókori távolsági kapcsolatrendszereket kutatja, elsősorban a római világ, Délkelet-Ázsia és Kína vonatkozásában. Legfontosabb célkitűzésük olyan komplex szintézis megalkotása, amely mind a Kelet- és Délkelet-Ázsiában előkerült római és római vonatkozású régészeti leleteket, mind az antik és kínai írott forrásokat, mind a releváns régészeti elméleti modelleket magába foglalja, s ezáltal lehetőséget biztosít a Római Birodalom és a Távol-Kelet közötti közvetítő hálózatok jobb megismerésére is. Ugyanakkor céljuk nem egyszerűen a kereskedelmi rendszerek rekonstruálása, sokkal inkább annak megértése, hogy egyes közösségek miért preferáltak merőben eltérő római tárgytípusokat.
Lőrincz Péter (TTK): ELTE Vezikuláris Transzport Kutatócsoport / ELTE Vesicle trafficking research group
A lizoszomális rendszer biztosítja a sejt által felvett anyagok (endocitózis) és a károsodott, illetve éhezés során feláldozható sejtalkotók (autofágia) lebontását és újrahasznosítását, a rendszer hibái számos betegség kialakulásában szerepet játszanak. A lizoszóma kialakulásához vezető két fő útvonal hátterében álló molekuláris mechanizmusok még nem teljesen ismertek. Az újonnan alakult kutatócsoport fő célja, hogy jellemezzék és felfedezzék az endolizoszomális rendszer új SNARE-komplexeit, azonosítsák az autofagoszóma-motilitás és szekréció mögött álló molekuláris gépezetet és feltárják az autofág és endocitotikus útvonalak kölcsönhatásait. A kutatócsoport vizsgálatait főként ecetmuslicán végzik majd, amely ideális modellszervezete a lizoszóma-képződésnek. Reményeik szerint eredményeik segítenek jobban megérteni, hogy ez az élethez rendkívül fontos sejtalkotó hogyan alakul ki és működik. Lőrincz Péter 2021-ben "Az ELTE Ígéretes kutatója" elismerésben részesült.
Micsonai András (TTK): ELTE Funkcionális Nukleinsav-motívumok Kutatócsoport / ELTE Functional Nucleic Acid Motifs Research Group
A fehérjék központi szerepet játszanak az élő szervezet szinte összes folyamatában, kifejeződésüket és expressziós szintjüket erősen befolyásolják a nukleinsavak szerkezeti szintjén kódolt szabályzó mechanizmusok. A háttérben álló nukleinsav-struktúrák egyik fontos csoportját a lokális másodlagos szerkezeti motívumok alkotják, amelyek autonóm módon nyerik el szerkezetüket, és funkcionális motívumként játszanak szerepet. A kutatók célja később szabadon hozzáférhető adatbázist létrehozni a nukleinsav-motívumok szabványosított mérési körülmények között mért, jó minőségű cirkuláris dikroizmus (CD) spektrumaiból, ami hiánypótló ezen a területen. Cél továbbá olyan szerkezetbecslési módszer kidolgozása, amely lehetővé teszi ismeretlen szerkezetű nukleinsav-motívumok szerkezetének vizsgálatát.
Nagy Zoltán Lóránt (TTK): ELTE Lineáris Hipergráfok Kutatócsoport / ELTE linear hypergraphs
A gráfok gyorsan fejlődő elmélete egyre fontosabb szerepet játszik különböző alkalmazásokban, többek között az informatikában (networking és biztonság), a kódelméletben, a közlekedési hálózatokban és útvonaltervezésben, a bioinformatikában, a biokémiában, a távközlési szolgáltatásokban és a társadalmi hálózatokban. A projekt célja lineáris hipergráfok extremális kérdéseinek vizsgálata: a munka során a kutatócsoport elsősorban olyan elméleti kérdéseket vizsgál, amelyek általános, egységes keretbe foglalják Erdős, Turán, Ruzsa és Szemerédi, illetve Gallai néhány klasszikus eredményét – gráfelméleti, algebrai és véges geometriai megközelítések ötvözésével
Szászi Barnabás Imre (PPK): ELTE Viselkedéstudományi Labor / ELTE Behavioural Science Lab
A labor munkája két nagyobb tématerület foglal magába: egyrészt fontos cél a sérülékeny társadalmi csoportok (például szegények, családok és szerencsejátékfüggők) segítése viselkedéstudományi eredményekre épülő intervenciók alkalmazásával, valamint a kapcsolódó tudományos elméletek továbbfejlesztése. Másodszor, a csoport a viselkedéstudomány (és sokszor tágabb értelemben az empirikus társadalomtudományok) módszertanának fejlesztésén dolgozik. A két téma összefügg, hiszen a módszertani javaslatokat saját alkalmazott kutatásaik során is használják, illetve az ott fellépő kihívásokra keresnek a másik oldalon működő módszertani megoldásokat. Szászi Barnabás Imre 2021-ben "Az ELTE Ígéretes kutatója különdíjban" részesült, 2024-ben pedig az ELTE Ígéretes Kutatója lett.
Takáts Szabolcs (TTK): ELTE Szekréciós Autofágia Kutatócsoport / ELTE Secretory Autophagy Research Group
A szekréciós autofágia (SA) kevéssé ismert folyamat, amelynek fontos szerepe lehet a szövetek közötti kommunikációban és a tumorképződésben. A kutatók ecetmuslicában létrehozzák az első in vivo rendszert, amelyben a SA genetikai szabályozása és élettani funkciója tanulmányozható. TurboID biotin ligázzal végzett közelségjelölést használva számos új, SA-val ürülő fehérjét fognak azonosítani, és feltérképezik, hogy ezek mely szövetek között szállítódnak. Így fényt derítenek a szövetek közötti kommunikációs hálózat egy új rétegére. Megvizsgálják azt is, mely fehérjék vesznek részt a szekréciós autofágia sejten belüli szabályozásában. Végül megvizsgálják a SA-val ürülő fehérjék hatását a tumornövekedésre is.
Tolnai Gergely László (TTK): ELTE Molekuláris Vázszerkezetek Kutatócsoport / ELTE Novel Scaffolds Research Group
A kutatócsoport a szerves preparatív kémia olyan fejezetével foglalkozik, melynek célja újfajta építőegységek kialakítása. Az építőegységek felválthatják a napjainkban jellemzően gyógyszer- és finomkémiában használt molekulaszerkezeti részeket úgy, hogy azok hatása megmarad, esetenként javul is. A kutatók által vizsgált vázszerkezetek térbeli építőelemek, melyekkel olyan új elrendeződések is kialakíthatóak, melyek a hagyományos építőelemekkel nem. Az újonnan előállított molekulák hatással lehetnek más gyógyszer-, növényvédőszer- és anyagtudományi kutatásokra is.