Csatlakozás a nagy nemzetközi asztrofizikai megfigyelő projektekhez
A Pan-STARRS adatainak feldolgozása során a galaxisok eloszlásában az ELTE kutatói által talált nagyméretű struktúra (szuperlyuk) egy olyan felfedezés, amely a Pan-STARRS kollaboráció által elért eredmények közül is kiemelkedik. A felfedezésről a New Scientist folyóirat a címlapján számolt be.
Az ELTE kutatói az LSST aktív részesei lettek és Frei Zsolt projektvezető 2013 őszén szervezője volt az LSST első európai konferenciájának Cambridge-ben. A LIGO-ban való részvételük 2007 óta folyamatos és ennek a KTIA (Kutatási és technológiai Innovációs Alap) projektnek a futamideje alatt sikerült a LIGO mindkét obszervatóriumában (Livingston, Louisiana állam, és Hanford, Washington állam, USA) az általuk fejlesztett műszereket beszerelni. A LIGO 2015 második felében, az átépítést követően sokkal érzékenyebb üzemmódban kezdte újra az adatgyűjtést, amelynek következményeként a közeljövőben remélhetőleg várható a gravitációs hullámok felfedezése.
A KTIA támogatása biztosította, hogy a konzorcium részese lehessen a felfedezésnek. A csoportépítés sikerét jelzi, hogy Frei Zsolt projektvezető korábbi doktorandusz hallgatója, Kocsis Bence az USA-ból ERC Starting Granttel tért haza 2015 őszén. A csoporthoz 2014-ben külföldi posztdoktori ösztöndíjas is csatlakozott az MTA posztdoktori programjának keretében.