Elismerést kapott az ELTE Konfuciusz Intézet

2006-os megalakulása óta második alkalommal nyerte el idén az Év Kiváló Konfuciusz Intézete díjat az intézmény. Az elismerést Hamar Imre egyetemi tanár, az Intézet igazgatója vette át Pekingben Liu Yandong miniszterelnök-helyettestől 2013 decemberében.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem delegációja – Erdődy Gábor nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettes, Hamar Imre egyetemi tanár, a Távol-Keleti Intézet és az ELTE Konfuciusz Intézet igazgatója és Hudecz Ferenc, az Egyetem korábbi rektora – 2013. december 4–8. között tartózkodott Kínában, hogy részt vegyen a Konfuciusz Intézetek nyolcadik alkalommal megrendezett világkonferenciáján.

A rendezvény nyitónapján adták át az idei kiválósági díjakat: az ELTE Konfuciusz Intézete, 2006. december 7-i megalakulása óta immár második alkalommal nyerte el a kitüntető elismerést, amelyet Hamar Imre, az Intézet igazgatója vett át Liu Yandong miniszterelnök-helyettestől. Az eseményen mintegy 2200 résztvevő jelent meg. A miniszterelnök-helyettes asszony bejelentette, hogy az új kínai kormány 2020-ig tartó stratégiai terve szerint a kínai kormány kiemelt prioritása az oktatás, a felsőoktatás, a tudományos kutatás és a kultúra támogatása lesz. Az ELTE partnerintézménye, a pekingi Beijing Foreign Studies University (BFSU), amely Kína legnagyobb, tizenhat ország húsz egyetemére kiterjedő Konfuciusz-hálózatát építette ki, elnyerte a legjobb kínai partneregyetemnek járó címet.

Hudecz Ferenc, a Konfuciusz Intézetek Hálózat igazgatótanácsának tiszteletbeli tagja előadást tartott a „The Achievement of Translating and Publishing Chinese and Foreign Cultural Readings” szekcióban a fordítás és az interpretáció kiemelt felelősségéről a kultúrák közötti autentikus párbeszéd kialakításában. Hudecz professzor előadását a 90. születésnapját nemrég ünneplő Csongor Barnabásnak, az ELTE nyugalmazott professzorának ajánlotta, akinek életműve szorosan összefügg a kínai irodalom magyar nyelvű megjelenésével. Az ELTE Konfuciusz Intézet regionális szerepének erősödéséről itt olvashat bővebben.

A „Reflect Back, Look Forward” címmel megrendezett konferencián beszédet mondott Hao Ping, a felsőoktatásért felelős oktatási miniszterhelyettes is, akit a közelmúltban az UNESCO 37. általános konferenciájának elnökévé választottak, e funkciójában Bogyay Katalin nagykövet utódjaként. Az ELTE Konfuciusz Intézet létrehozásakor Hao Ping volt a BFSU rektora, Bogyay Katalin pedig tagja volt annak a magyar delegációnak, amely részt vett az akkori alapítási ceremónián.

Konfuciusz Intézet

2013.12.10.