Erasmus+ Európán kívül

Erasmus+ Európán kívül

ERASMUS+ EURÓPÁN KÍVÜLI PÁLYÁZATI LEHETŐSÉGEK

Az alábbi összefoglalóban olyan pályázati lehetőségekről olvashat, melyek keretében Európán kívüli partnerintézményekkel történő mobilitási csereprogramok megvalósítására van lehetőség az Erasmus+ program támogatásával.

Kik pályázhatnak?

Tanszékek, intézetek, karok, amelyek a pályázott partnerintézménnyel hosszútávú, stratégiai együttműködésre törekednek.

Támogatást nyújtó programok

Erasmus+ ICM (Nemzetközi Kreditmobilitás/International Credit Mobility, ICM) az Európai Unió felsőoktatási programja, melyben az Erasmus+ programban résztvevő egyetemek tudnak 2-3 éves partnerségeket kialakítani az Erasmus+ programban részt nem vevő egyetemekkel a világ minden tájáról. A partnerségek keretében oktatói és hallgatói mobilitások valósulnak meg: jellemzően oktatói esetén 1-2 hetes, illetve hallgatói esetén 1 szemeszternyi időtartammal, kölcsönösségi alapon. A pályázatot benyújtó intézmény – esetünkben az ELTE – kap támogatást, és a kimenő mobilitásokon túl közvetlenül finanszírozza a partneregyetemekről beérkező hallgatókat és munkatársakat is.

Erasmus+ 20% elnevezés arra a 2021-27-es Erasmus+ költségvetési ciklusban bevezetett támogatási típusra utal, amely lehetővé teszi, hogy az Erasmus+ programban résztvevő felsőoktatási intézmények az Európán belüli mobilitásokra szóló költségvetési keretük legfeljebb 20%-át szabadon felhasználhassák Európán kívüli, de kizárólag kiutazói mobilitások megvalósítására.

A partnerintézmények mind a két programban kölcsönös tandíjmentességet biztosítanak és a mobilitások megvalósítása során törekednek az Erasmus Chartaban foglalt alapelvek betartására.

Melyik támogatási típust érdemes választani?

Erasmus+ ICM partnerségre akkor érdemes pályázni, ha a külföldi partnerintézmény más, intézményi vagy regionálisan elérhető forrásból nem tudja kiutazó hallgatóit, oktatóit ösztöndíjjal támogatni. Hátránya, hogy ez a pályázati típus – főleg a fejlett régiókban elérhető partnerintézmények vonatkozásában – jellemzően túlpályázott, a partnerségek keretében megvalósuló mobilitások finanszírozása hosszútávon nem kiszámítható. Előfordulhat az is, hogy egy adott partnerség támogatást kap, de az igényeltnél kevesebb mobilitásra.  Magasabb nyerési eséllyel pályázható régiók: Szub-Szaharai Afrika, Nyugat-Balkán, Dél-Mediterráneum, Keleti Szomszédság (további részleteket lásd a pályázati felhívásokban).

Erasmus+ 20% keretében megvalósuló mobilitásokra egyrészt azon partnerek vonatkozásában érdemes pályázni, amelyek kiutazóik számára tudnak ösztöndíjat biztosítani (pl. az ELTE bilaterális partnerei, valamint egyesült királyságbeli és svájci intézmények), másrészt már futó, jól működő Erasmus+ ICM partnerségek kiegészítéseként. Ezen támogatás továbbá alkalmas új partnerségek kialakítására.

Mikor kell pályázni?

A partnerségekre vonatkozó pályázatokat jellemzően az őszi félévben, október végéig lehet leadni. A pontos határidőt az aktuális pályázati felhívásokban találja.

Erasmus+ ICM aktuális pályázati felhívás.

Erasmus+ 20% aktuális pályázati felhívás.

Mikor lehet a mobilitásokat megvalósítani?

Erasmus+ ICM: nyertes pályázat esetén az első kiutazások legkorábban a leadást követő tanév tavaszi félévében valósíthatók meg, valamint az azt követő 2 tanév során. (Tehát egy 2022-ben leadott, támogatást nyert tanszéki pályázat esetén ez a 2023/24/tavasz -2025/26/tavasz időszak.)

Erasmus+ 20%: a nyertes partnerségek kiutazói mobilitásai a következő tanévben valósíthatók meg.

Az kiutazókra vonatkozó egyéni pályázati felhívások mindkét program esetén februárban (teljes tanévre vonatkozó főpályázat), valamint szeptemberben (tavaszi kiutazásra szóló pótpályázat) kerülnek kiírásra.

Milyen mobilitási típusokra, összegekre tud pályázni?

Az elérhető ösztöndíjráták a mindkét programban azonosak:

  • Hallgatói tanulmányok és szakmai gyakorlat kimenő mobilitás: 700 EUR/hó, bejövő mobilitás: 800 EUR/hó

  • Rövidtávú doktori mobilitás: 70 EUR/nap, 14. naptól 50 EUR/nap

  • Oktatói és képzési célú mobilitás kimenő mobilitás: 180 EUR/nap, bejövő mobilitás 140 EUR/nap a jellemzően max. 14 napra vonatkozóan.

Utazási támogatás minden mobilitási típus esetén távolsági alapon, min. 23 EUR max. 1500 EUR összegben.

Egyesült Királyságban és Svájcban lévő partnerintézményekkel való együttműködésre csak Erasmus+ 20% keretében lehet pályázni, elérhető ösztöndíjráták:

  • Hallgatói tanulmányok 600 EUR/hó és szakmai gyakorlat esetén 750 EUR/hó

  • Rövidtávú doktori mobilitás: 70 EUR/nap, 14. naptól 50 EUR/nap + utazási támogatás

  • Oktatói és képzési célú mobilitás: 170 EUR/nap + utazási támogatás a jellemzően max. 14 napra vonatkozóan.

A pontos támogatási feltételek és elérhető kiegészítő támogatások az aktuális pályázati felhívásokban találhatók.

Kérdés esetén kihez fordulhatok?

ICM programmal kapcsolatos kérdések esetén: Szőke Julianna, nemzetközi koordinátor, erasmus.icm@dep.elte.hu

Erasmus+ 20% programmal kapcsolatos kérdések esetén: Bálint Orsolya, nemzetközi koordinátor, erasmus.icm@dep.elte.hu