Iparági koalíciók
Iparági koalíciók
A Platform kiemelt figyelmet fordít a technológiai és iparági kutatásokra, hozzájárulva ezzel a releváns ágazatokhoz szükséges szakemberforrás fejlesztéséhez és megújításához. Az NTP által koordinált iparági koalíciókban intézményünk aktívan közreműködik a koalíciók szakmai programjának megvalósításában, széleskörű iparági kooperációban támogatja az új technológiával kapcsolatos nemzetközi és hazai törekvéseket.
Mesterséges Intelligencia Koalíció
A Mesterséges Intelligencia (MI) Koalíció szakmai platformot biztosít az üzleti, kutatói, egyetemi és kormányzati szféra képviselői számára a mesterséges intelligencia területén. Az alapítók szándéka, hogy közösen határozzák meg a mesterséges intelligencia hazai fejlesztésének irányait és kereteit, állandó szakmai és együttműködési fórumot biztosítva az MI-fejlesztők, az MI felhasználói oldalát képviselő piaci és állami szereplők, illetve az akadémiai szféra, a szakmai szervezetek és az állami intézmények között. A Koalíció társadalmi szemléletformáló kampányának (Mesterséges Intelligencia Kihívás) részeként először egyedülálló és ingyenes MI oktatóanyagot, hazai fejlesztésű alapozó online kurzust készítettek az ELTE szakemberei. A „Bevezetés a mesterséges intelligencia világába” elnevezésű ismeretanyag olvasói alapszintű betekintést kaphatnak a mesterséges intelligencia izgalmas világába, valamint sikertörténeteken és esettanulmányokon keresztül ismerhetik meg a technológia alkalmazási területeit. A 2018-ban alakult Koalíció munkájában alapító tagként vesz részt intézményünk, a Szabályozás és Etikai Keretek Munkacsoport vezetője Darázs Lénárd, az ELTE általános rektorhelyettese.
Tovább az MI Koalíció honlapjára
Drón Koalíció
Az alapítók meggyőződése, hogy a pilóta nélküli légijárművek területén zajló élesedő nemzetközi versenyben határozott fellépésre van szükség a hazai vállalkozások és a technológia megerősítése érdekében. A Koalíció alapvető célja, hogy közreműködjön a megfelelő jogszabályi keretrendszer kialakításában, és támogassa a pilóta nélküli légijárművek, illetve az azokon alapuló technológiák alkalmazási területén működő hazai vállalkozásokat, ipari szereplőket, hogy azok nemzetgazdasági szinten mérhető versenyképesség-növekedést érjenek el. A platform a Technológiai és Ipari Minisztérium, a Széchenyi István Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a HungaroControl Zrt. kezdeményezésére alakult meg 2021-ben, alapító tagjai között szerepel az ELTE is.
Tovább a Drón Koalíció honlapjára
5G Koalíció
Kormányzati és piaci szereplők, szakmai szervezetek, ipari érdekképviseletek és egyetemek – köztük az ELTE – összefogásával 2017-ben alakult meg az 5G Koalíció. A piac, a tudományos élet, valamint az állam képviselőiből álló szervezet célja, hogy Magyarország az európai 5G fejlesztések egyik központjává váljon, valamint, hogy hazánk a világ élvonalába tartozzon az 5G bevezetése, elterjedése és gyakorlati alkalmazása területén. A Koalíció jövőbeli tervei között szerepel társadalmi-gazdasági tudatosítási programok kidolgozása és elérhetővé tétele, opari tesztkörnyezetekhez, innovációs központok számára 5G kompetenciák biztosítása, innovációs partnerségek kialakítása, a nemzetközi kapcsolatok és a tudástranszfer fejlesztése, valamint a magyarországi 6G álláspont kidolgozása és nemzetközi képviselete.
Tovább az 5G Koalíció honlapjára
Blockchain Koalíció
A Blockchain Koalíció alapítói felismerték, hogy a blockchain technológia elérte azt a fejlettségi és elfogadottsági szintet, amely egyértelművé teszi, hogy a nemzetközi gazdasági versenyben erős tényezővé vált, alkalmazása stratégiai cél lehet a világ vezető gazdaságai számára. A Koalíció 2022 márciusában tartotta meg alakuló ülését, amely során 47 szervezet csatlakozott. Az alapítók között megtalálhatók a közszféra szereplői, a felsőoktatás és a tudományos szféra intézményei, szakmai szervezetek és piaci vállalkozások is.
Tovább a Blockchain Koalíció honlapjára
Az iparági koalíciókkal kapcsolatban az ELTE Egyetemi Stratégiai Iroda nyújt további információkat a strategia@rk.elte.hu e-mail címen.