Plenáris előadások

II. Felsőoktatás Felsőfokon Konferencia – Plenáris előadások

II. Felsőoktatás Felsőfokon Konferencia – Plenáris előadások

Plenáris előadások

 Plenáris előadások
Időpont: 2023. október 16. hétfő 9:30-10:30
Helyszín: MS Teams, Általános csatorna
 

9:30 - 10:00

Dorner Helga: Hagyományos és digitális oktatói szerepek: az egyetemi oktatási tevékenység támogatásának és fejlesztésének lehetőségei 

"Az egyetemi oktatói szerepkörök szerteágazóak és a kapcsolódó tevékenységek sokrétűek, így az oktatói munka támogatása során erre figyelemmel kell lennünk. Az előadás a „hagyományos” oktatói tevékenységek támogatásának és fejlesztésének lehetőségeit a SoTL, azaz a tanításra fókuszáló tudományosság modelljén (Kreber & Cranton, 2000) keresztül mutatja be, és a 2020-as digitális átállásnak köszönhető értelmezendő új vagy megváltozott oktatói kompetenciákra is reflektál. Egy új kompetenciarendszer, a HiDeComp – Higher Education teachers’ digital competencies (Tondeur et al., 2023) alapján az is megvitatásra kerül, hogy milyen régi-új területeken sajátíthatunk el online felsőoktatási jógyakorlatokat, amelyek segítségével hallgatóink számára hatékony tanulási környezetet tudunk biztosítani. A témában nem hagyható említés nélkül a mesterséges intelligencia (AI) kérdésköre sem, így a prezentáció röviden kitér arra is, hogy az AI térnyerése nyomán a jövőben milyen irányt vehet majd az egyetemi oktatási tevékenység támogatása. "  

Dorner Helga (PhD Neveléstudomány) habilitált  egyetemi docens, intézetigazgató, ELTE PPK Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézet 

Szakterülete a felsőoktatás-pedagógia, a pedagógiai innováció, a digitalizáció és a tudásmenedzsment. 2011-2020 között a Közép-Európai Egyetem (CEU) Center for Teaching and Learning alapító oktatójaként majd vezetőjeként a doktori hallgatóknak szóló felsőoktatás-pedagógiai képzés programjáért valamint az egyetemi oktatók és pályakezdő, fiatal kutatók felsőoktatás-pedagógiai fejlesztéséért felelt. 2015-től doktori témavezető az ELTE PPK Neveléstudományi Doktori Iskola Andragógia alprogramjában.  

Dorner Helga az ELTE-n végzett tanárként, doktori fokozatát a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar – Neveléstudományi Doktori Iskolájában szerezte meg, majd a londoni Queen Mary University-n szerzett posztgraduális diplomát. A European Association for Research on Learning and Instruction (EARLI) SIG 4 “Higher Education” koordinátora (2017-2023), 2016-tól a European Distance and E-Learning Network (EDEN) igazgatótanácsának tagja, a Higher Education Pedagogies (Q2) folyóirat szerkesztője (2018-2023) és a Journal of Adult Learning, Knowledge and Innovation folyóirat főszerkesztője. 

 

10:00 - 10:30

Tóth Kata: "Egyedül nem megy?!"  – avagy a csoportmunka lehetőségei és kihívásai az egyetemi oktatásban

Az ember társas lény, aki szinte egész életét csoportokban éli le, hiszen különböző csoportszerepekben fejlődünk, élünk, tanulunk, játszunk és dolgozunk. Az egyéntől egyre nagyobb rugalmasságot vár el az élet: új meg új társas közösségekben kell helytállnia, elfogadva azt, hogy egyéni teljesítményét a mások teljesítménye is meghatározza és fordítva. A leendő munkavállalóknak meg kell tanulni csoportban dolgozni, együttműködni és problémát megoldani. (Pásztor et al., 2020). Ezért a felsőoktatásban is egyre inkább fókuszba kerül ezen készség fejlesztésének elősegítése. De vajon mit tehetünk ennek érdekében és mire van ráhatásunk oktatóként egy kurzus során?  

Oktatói jógyakorlatra épülő előadásomban valós példán kívánom bemutatni, hogy nagylétszámú szemináriumi csoportok esetén, milyen módon érhető el kompetenciafejlesztő hatás, a tanulási motiváció, a komplex értékelési rendszer és az önálló tanulási képesség erősítésén alapuló csoportmunka megvalósításával. Kitérek a tudatos kurzustervezés fontosságára, az együttműködési készséget támogató egyéni felelősségvállalásra és az ezeket támogató komplex értékelési mód alkalmazására is. 

 

Kulcsszavak: tanulási motiváció, kompetenciafejlesztés támogatása, komplex értékelési rendszer  

Tóth Kata vagyok, már 26 éve oktatásfüggő, eddigi kezelt szakterületeim: közoktatás, felnőttképzés, felsőoktatás. A Budapesti Gazdasági Egyetemen az Oktató Képzési és Fejlesztési Iroda csapatát erősítem kiemelt oktatásfejlesztési szakértőként. Munkám az oktatásfejlesztés, hobbim a tanítás; készségfejlesztő és szakmai alapozó tárgyakat oktatok óraadóként a BGE-en. Gyakorlati szakemberként kedvenc fejlesztési területeim: a kompetenciafejlesztő értékelési rendszer kialakítása, a tanulási motiváció és az önálló tanulási képesség erősítésén alapuló hallgatói egyéni- illetve csoportmunka megvalósítása, valamint az egyetemi oktatói életpálya fejlesztő támogatása. 

 

Várjuk résztvevőként oktatóink, hallgatóink jelentkezését az Eötvös Loránd Tudományegyetemen megrendezendő 2023. évi konferenciánkra!

A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött: Jelentkezési űrlap

Jelentkezési határidő: 2023. október 13. 

Elérhetőségünk: ffkonferencia@oktig.elte.hu