Mozgáskorlátozottság
Mozgáskorlátozott hallgatók számára
A SHÜTI csapatán belül van egy kisebb csoport, melynek tagjai kifejezetten a te speciális szükségleteidnek megfelelően igyekeznek támogatni egyetemi életed mindennapjaiban és tanulmányaidban. Minden igényt felmérünk és figyelembe veszünk, és erőforrásainkhoz mérten megadjuk a szükséges támogatást. Azonban ennek megvalósulásához a te együttműködésedre is szükségünk van a pontos szervezés, s ezáltal a még hatékonyabb időgazdálkodás miatt. Az alább felsorolt szolgáltatásaink közül válogathatsz szabadon, és mi igyekszünk mindent megtenni, hogy igényeidet teljeskörűen kielégítsük erőforrásaink és kapacitásunk függvényében.
Szolgáltatásaink
- Kérhetsz szociális gondozást, ami a napi életvitelben felmerülő önellátási tevékenységek segítését és a személyi higiéné támogatását jelenti a kampuszok területén
- Igényelhetsz kortárs személyi segítőt, akinek a tevékenységét fizetett diákmunkaként számoljuk el
- Akadálymentes útvonalakat tervezünk és tanítunk a lakhóhelyed (amennyiben az Budapest közigazgatási határán belül van) és a kampuszok között, illetve a könyvtárak, tanulmányi ügyekhez kapcsolódó intézmények épületei között
- Konkrét, eseti segítséget nyújtunk akadálymentes kollégiumi lakhatásodban
- Amennyiben az Egyetem kampuszait nem tudod akadálymentes tömegközlekedéssel elérni és nem sikerült igénybe venni a támogató szolgálatok szolgáltatásait sem, akkor igényelhetsz szállítási szolgáltatást a BKK-tól Budapest közigazgatási határán belül
- Ajánlásokat készítünk az Egyetem épületeinek, helyszíneinek fizikai akadálymentesítésére, melyben a te javaslataidra, meglátásaidra is számítunk az esetleges igények, szükséges változtatások felmérése során
- Tanulmányaid támogatása és a egyetemi élet könnyebbé tétele céljából eszközöket, segédeszközöket tudunk kölcsönözni számodra: mechanikus kerekesszékek, elektromos kerekesszék, laptop, diktafon…
- Segítünk az oktatókkal való kommunikációban, hivatalos ügyeid intézésében
Tananyagok digitalizálása, adaptációja
Igyekszünk biztosítani és hozzáférhetővé tenni számodra a tanulmányaidhoz szükséges könyveket, jegyzeteket, tananyagokat. Ez a következő jelenti:
- Könyvek, jegyzetek, feladatlapok stb.szkennelése
- Konvertáslás az általatok kért formátumba
- Feladatlapok, ppt-k, záródolgozatok készítésében, formázásában való segítség
- Kisebb terjedelmű anyagok fénymásolása, nyomtatása
Ennek menete a következő:
A „Nyomtatványok” menüpontban található a „Digitalizált tananyagok átvételéről és kezeléséről szóló nyilatkozat”, amit tölts ki és aláírva küldj vissza a peterfia.eszter@kancellaria.elte.hu e-mail-címre, vagy hozd be hozzánk személyesen.
Mindenképpen érdemes először e-mail-ben elküldeni a kívánt anyag címét, szerzőjét, kadási adatatit, mielőtt megpróbálod megszerezni a fizikai példányt, mert lehetséges, hogy az már fellelhető a saját archívumunkban is. Amennyiben megvan nálunk is, akkor azt azonnal el tudjuk küldeni neked e-mail-ben. Ha az anyag nem került korábban adaptálásra, akkor a kért könyvet, anyagot el kell juttatnod a SHÜTI-be.
Amit az egyetemi tanulmányaid megkezdése előtt mindenképpen tudnod kell...
Az egyetem néhány alapvető dologban különbözik a középiskolától, ami kihívást jelenthet egy elsőéves hallgató számára. Összegyűjtöttük a legfontosabb eltéréseket, amikre érdemes felkészülnöd, mielőtt megkezded az egyetemi tanulmányaidat.
- Az első és legfontosabb, hogy még mielőtt jelentkeznél az egyetemre, mindenképpen tájékozódj arról, hogy hogyan tudsz majd eljutni és bejárni a választott szakod kampuszára, akadálymentesek-e az épületek, ahol majd az óráid lesznek, és hogy a lakóhelyedről hogyan tudod megközelíteni napi rendszerességgel az adott helyszíneket. Ezekre a kérdésekre szívesen választ adunk mi is, sőt, segítünk megtervezni és megtanítani azokat az útvonalakat, melyeket biztonságosan használhatsz majd a közlekedés, bejárás folyamán.
- Az egyetemen nincs osztályfőnök, nincsenek olyan értelemben osztálytársak, mint a középiskolában. Majdnem minden kurzuson más emberek vesznek körül.
- Nincs egységes, előre kidolgozott órarend, ezt mindenki magának állítja össze. Az órarended összeállításánál sok mindent figyelembe kell venned, ez eleinte nem könnyű.
- Önállóan kell döntéseket hoznod a tanulmányaiddal kapcsolatban. Rád van bízva, hogy milyen kurzusokat építesz be az órarendedbe, hány kreditet veszel fel egy adott félévben, hogyan ütemezed a vizsgáidat, hány félév alatt teljesíted a tanulmányaidat.
- A középiskolától eltérően a tanév nem összefüggő, hanem két tanulmányi félévből áll (őszi és tavaszi.) A félév a szorgalmi és a vizsgaidőszakból áll.
- Az egyetemen sokféle ügyintézéssel találkozol majd, ezek nagy része az elektronikus tanulmányi rendszeren keresztül történik: https://neptun.elte.hu/
- Az évfolyamok nagy létszáma miatt az oktatóknak kevesebb a személyes kapcsolata a hallgatókkal, nem ismerik őket név szerint, mint a középiskolában.
- Az órák nem egy tanteremben zajlanak, gyakran még csak nem is ugyanabban az épületben vannak, és az is előfordul, hogy egy-egy előadás az egyetem másik kampuszán, a város más pontján kerül megtartásra.
- Sok esetben te magad dönthetsz arról, hogy bejársz-e egy előadásra vagy sem, ami nagy szabadságot jelent ugyan, de felelősen és tudatosan kell bánnod ezzel a szabadsággal, hogy idővel ne menjen a tanulmányaid rovására.
- Az egyetemen nagyon sok olyan kifejezéssel fogsz találkozni, ami új és zavarba ejtő lehet számodra. Ilyen például a szemeszter, kurzus, kredit, modul, kollokvium, szeminárium és még sorolhatnánk. Időbe telik, mire megtanulod és megérted az egyetemi ügyintézés sajátos nyelvezetét.
- Az egyetemi élet sokkal nagyobb önállóságot kíván meg tőled, mint a középiskola. A kollégiumban számtalan olyan helyzetben kell megállnod a helyed, amiben korábban nem voltál magadra utalva. Senki nem tartja helyetted számon a tanulmányi ügyidet, nem lesz, aki figyelmeztet, hogy még milyen tárgyakat kell teljesítened, vagy mi az, amivel elmaradtál.
- Proaktívnak kell lenned mind a társas életben, mind a tanulmányaid terén. Ha segítségre van szükséged, neked kell lépned. Jelezd az oktatód felé a speciális szükségleteidet. A tanáraid nagyon sok hallgatóval dolgoznak, ne várd el tőlük, hogy tudják, miben van szükséged extra segítségre.
- Légy nyitott és kezdeményező a hallgatótársaiddal. Elképzelhető, hogy te leszel az első mozgássérüléssel élő személy, akivel találkoznak és nem tudják hogyan közeledjenek feléd.
A fentiek ellenére miért érdemes mégis belevágnod ebbe a sok kihívást és nehézséget tartogató kalandba:
- Mert nem vagy egyedül, az ELTE-n számos támogató rendszer működik, amelyek segítenek neked eligazodni az egyetem útvesztőiben.
- Minden speciális szükségletű hallgatót megilletnek azok a kedvezmények, melyek lehetővé teszik, hogy az igényeidhez, szükségleteidhez alkalmazkodva az egyetem biztosítsa számodra az oktatáshoz való egyenlő esélyű hozzáférést. Ezekről a kedvezményekről az alábbi linken tájékozódhatsz: Milyen tanulmányi kedvezményeket kaphatok?
- Az egyetemi évek remek lehetőséget jelentenek számodra, hogy sokféle emberrel találkozz, kapcsolatokra tegyél szert, életre szóló élményekkel gazdagodj.
- Nagyszerű dolgokat tanulhatsz, kiváló oktatókkal találkozhatsz, szélesítheted a látóköröd.
- Lehetőséged van elérni azt az önállóságot, ami elengedhetetlen a munkaerőpiacon való érvényesüléshez és az önálló felnőtt élethez.
- Az egyetem természetesen nem csak a tanulásról szól, hanem a szórakozásról, barátságokról és olyan élményekről egyaránt, amik felejthetetlenné tehetik számodra ezeket az éveket.
Hasznos oldalak, melyeket érdemes figyelemmel kísérni
www.motivacio.hu – Motiváció Alapítvány
www.akadalymentes.com – a mikro és makro környezet akadálymentesítési megoldásai, hasznos gyakorlati tippek és tudnivalók találhatóak ezen az oldalon, érdemes tanulmányozni.
www.fszk.hu – a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft honlapja, amire mindig érdemes pillantást érintő legfrissebb hírekről, eseményekről, pályázati lehetőségekről, szakmai tevékenységekről, szolgáltatásokról vetni, mert értesülhetünk a fogyatékossággal élő embereket vagy a velük foglalkozó munkatársakat.
www.onalloelet.hu – az önálló élet lehetőségének, kérdéskörének filozófiája.
Személyes elérhetőségeink kapcsolatfelvételhez
Ha bármi felmerülő kérdésed, problémád akad, fordulj bátran hozzánk; időpontegyeztetés után személyesen központunkban, vagy írásban a következő e-mail-címek valamelyikén:
peterfia.eszter@kancellaria.elte.hu
sztanisics.szonja@kancellaria.elte.hu
Telefonos elérhetőségeink:
Péterfia Eszter: +36-30-315-76-72
Sztanisics Szonja: +36-30-166-06-98