Újra az Egyetemen az eredeti méltóságjelvények
Az egyetemi méltóságjelvények között kiemelt helyet foglal el az Egyetem rektori péduma, amelyet 1635-ben Pázmány Péter alapító ajándékozott az universitasnak. A Magyar Nemzeti Múzeum szakvéleménye szerint a tárgy Johannes Lencker augsburgi mester műve. Az 1630 körül készült jogar részben aranyozott ezüst, ékkövek díszítik, tetején az universitas oltalmazójaként Madonna látható a gyermek Jézussal.
A bölcsészkar péduma szintén a 17. századból származik, valószínűleg egy ismeretlen nagyszombati mester műve. A részben aranyozott ezüst, ékkövekkel díszített, abroncs által övezett jogart – a rektori jogarhoz hasonlóan – Pázmány Péter adományozta az egyetemnek. A pédum tetején Xavéri Szent Ferenc, a bölcsészek védőszentje áll. A jogi kar pédumát 1692-ben készítette FO jegyű bécsi mester. A részben aranyozott ezüst jogar tetején a fakultás védőszentjének, Szent Ivónak a szobra látható. Az 1819-ben készült rektori és dékáni láncokon I. Ferenc látható, a bölcsészkari láncot a császár adományozta a fakultásnak.
A méltóságjelvények kimagasló művészettörténeti és egyetemtörténeti értéket képviselnek, a Magyar Nemzeti Múzeum szakvéleménye szerint a jogarok egyenként 15 millió Ft-ot, a láncok egyenként 10 millió Ft-ot érnek. A tárgyak szállítását, valamint ki- és becsomagolását a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársai felügyelték, a méltóságjelvényeket az elővigyázatossági és biztonságtechnikai előírásokat figyelembe véve helyezték el a Rektori Kabinet riasztóberendezéssel ellátott vitrinjében. A múzeum előírásait figyelembe véve a helyiségben meghatározott páratartalmi, hőmérsékleti-és fényviszonyokat kell biztosítani. A kiállítás megnyitója a szeptember 9-i, ünnepélyes tanévnyitót követően lesz az Egyetem téren.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a méltóságjelvények egyetemi láthatóvá tételével modern felsőoktatási intézményként jelzi elkötelezettségét a hagyományai iránt, az egyetem múltjához tartozó dokumentumok és tárgyak megőrzésének nemzeti jelentőségű feladata mellett. 2013-ban e célkitűzést szem előtt tartva Eötvös Loránd egyedülálló kéziratát digitalizálta intézményünk.
A cikkhez felhasználtuk Szögi László Az Eötvös Loránd Tudományegyetem története képekben című kötetét is.
Méltóságjelvények
Méltóságjelvények
Rektori pédum
Rektori pédum
0
/
0
0
/
0