Újabb iparági kapcsolattal bővült az ELTE portfóliója

2024.10.24.
Újabb iparági kapcsolattal bővült az ELTE portfóliója
Együttműködési megállapodást kötött a Metal Shredder Hungary Zrt. és az ELTE Természettudományi Kar, a közös munka célja a fémtartalmú hulladékok feldolgozási lehetőségeinek felderítése és a fémek visszanyerése az elektronikai valamint az akkumulátoripari hulladékokból.

Az ELTE Természettudományi Kar stratégiai célja az, hogy 2026-ra Közép-Európa négy legjobb természettudományi kara közé tartozzon, oktatási és K+F tevékenysége legyen mérce mind hazai, mind nemzetközi szinten. E célok eléréséhez a versenyképes oktatás, a tudományos kiválóság, a pénzügyi stabilitás, a működési hatékonyság és a kompetenciák fejlesztése mellett az innováció és az ipari együttműködések fejlesztése is kiemelten fontos.

A nemzetközi világban tapasztalható kiszámíthatatlan gazdasági helyzetben alapvető feladat a természeti erőforrások optimális felhasználása, a költséghatékony gazdálkodás, a hulladékokban található értékes anyagok újrafelhasználása, újrahasznosítása, különösképpen a legkritikusabb elektronikai ipar területén.

Metal Shredder Hungary Zrt. több telephellyel, nemzetközi kapcsolatokkal, ISO tanúsítványokkal és már több saját szabadalommal rendelkezik a hulladék- kereskedelem, -szállítás, -gyűjtés, -előkezelés, -hasznosítás, melléktermék-feldolgozás kutatása és fejlesztése területén. A több mint egy évtizedes szakmai múlttal rendelkezdő, magyar tulajdonban lévő vállalat a hazai hulladékhasznosítási ipar egyik kiemelkedő szereplője. A Metal Shredder Hungary Zrt. felelősséget és elkötelezettséget vállal a környezetvédelemmel kapcsolatos előírások betartása, a környezetszennyezés megelőzése és a vállalat környezeti teljesítményének folyamatos javítása iránt.

Az ELTE TTK Központi Kutató és Ipari kapcsolatok Centrum Elektrokémiai Anyagtudomány, Energiatároló Eszközök és Korrózió Laboratórium (EEKL) tevékenysége az elektrokémia tudományának számos területére kiterjed, magában foglalva az alap- és alkalmazott kutatásokat is. A laboratórium alkalmas különféle elektrokémiai vizsgálatok (pl. voltammetriás vizsgálatok, impedanciamérések, korróziós vizsgálatok, akkumulátortesztelés, elektroanalitikai vizsgálatok) végzésére. A kémiai szakterület és az ipari Partnerek együttműködésében fontos projektek valósultak meg, és számos szabadalom született.

A két intézmény stratégiai együttműködésének célja a fémtartalmú hulladékok feldolgozási lehetőségeinek felderítése és a fémek visszanyerése az elektronikai valamint az akkumulátoripari hulladékokból. A közös kutatási tevékenység során a felek

kiemelten nagy figyelmet fordítanak az elektrokémiai módszerek kidolgozására és optimalizálására,

hogy ezen eljárásokat később környezetbarát módon lehessen alkalmazni az ipari szintű feldolgozások során.

„A Metal Shredder Hungary Zrt. kutatási és fejlesztési részlege folyamatosan azon dolgozik, hogy minél nagyobb hatékonysággal minél kisebb környezeti terhelés mellett „zero waste” technológiai rendszert állítson fel. Ezen a ponton kapcsolódik össze az ELTE TTK és a Metal Shredder Hungary Zrt. közös, jövőbe mutató stratégiai együttműködése. Jelen leszünk az egyetem nyilvános, a tudományt népszerűsítő rendezvényein, szakmai gyakorlati helyet biztosítunk, segítjük a Kar hallgatóit a kapcsolódó szakdolgozatok témaválasztásában és konzultációs lehetőséget is biztosítunk számukra, valamint a kutatás-fejlesztési részlegünk eddig elért eredményeit, tapasztalatait – ismeretterjesztő előadások keretében –- megosztjuk az oktatókkal és a hallgatókkal egyaránt. Biztosak vagyunk abban, hogy a fiatalság új szellemisége és a tapasztalat találkozása, a közös innováció a fenntartható fejlődés egyik záloga. Mindannyiunk számára fontos, hogy a környezetvédelem és a versenyképesség együttesen jelenjen meg a körkörös gazdasági folyamatokban" – hangsúlyozta Török András, a Metal Shredder Hungary Zrt. vezérigazgatója.

„Modern tudományos kutatóegyetemként fontosnak tartjuk, hogy hallgatóinkat naprakész tudással vértezzük fel, megismertessük őket azokkal a valós kérdésekkel és problémákkal, amelyekkel diplomájuk megszerzése után találkozni fognak. Erre kiváló lehetőséget kínálnak az olyan együttműködések, mint amilyen ma a Metal Shredder Hungary Zrt-vel elindulhat. A kémia területén különösen fontos megmutatni, mennyi izgalmas téma vár megoldásra, milyen komoly karriert építhet fel az, aki a természettudományoknak ezt a manapság talán még kevésbé népszerű területét választja. Ugyanakkor bízunk abban is, hogy kutató kollégáink nemzetközi szinten is elismert tudása számos eredményhez járulhat majd hozzá a közös munka során” – emelte ki Kacskovics Imre, a Természettudományi Kar dékánja.

Az ELTE Természettudományi Kar részéről a közös szakmai munkában részt vevő Elektrokémiai Anyagtudomány, Energiatároló Eszközök és Korrózió Laboratórium (EEKL) vezetője, Láng Győző egyetemi tanár hozzátette, hogy a két szervezet közötti együttműködésnek vannak előzményei, és remélik, hogy a TTK korábbi doktorandusz hallgatója, aki már a Metal Shredder Hungary Kft-nél dolgozik, az első fecske volt, akit majd mások is követnek a cégnél.

Forrás: ELTE TTK