THE-rangsor: öt szakterületen vezet az ELTE

2025.01.23.
THE-rangsor: öt szakterületen vezet az ELTE
Egyetemünk a hazai mezőnyben az első helyen szerepel a humán tudományok, a pszichológia és az élő természettudományok, megosztott első helyen a jog és az élettelen természettudományok területen a Times Higher Education 2025-ös szakterületi rangsorában.

Január 22-én hozták nyilvánosságra a Times Higher Education (THE) 2025-ös egyetemi szakterületi rangsorát, amely 11 területen értékeli a világ felsőoktatási intézményeit. A toplista a THE World University Rankings-nél alkalmazott módszertan szerint készül azzal a különbséggel, hogy itt minden szakterület esetében figyelembe veszik a terület egyedi sajátosságait is.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a 11 szakterületből 8-ban (pszichológia, jog, élettudományok, élettelen természettudományok, humán tudományok, neveléstudományok, társadalomtudományok, informatika) szerepel a rangsorban. Az értékelés szerint hazánkban az ELTE számít a legjobb felsőoktatási intézménynek a humán tudományok, a pszichológia és az élő természettudományok területén. Egyetemünk emellett megosztott első helyen áll a jog, valamint az élettelen természettudományok területen.

AZ ELTE EREDMÉNYEI AZ EGYES SZAKTERÜLETEKEN

Jog

301+

Pszichológia

301-400.

Humán tudományok

301-400.

Élettudományok

501-600.

Neveléstudományok

601+

Élettelen természettudományok

601-800.

Társadalomtudományok

601-800.

Informatika

801-1000.

A szakterületi rangsorban egyébként idén is az angolszász egyetemek érték el a legjobb eredményeket, a 11 terület közül 9-ben amerikai, 2-ben (orvostudomány és informatika) brit intézmény bizonyult a legjobbnak. Érdekesség, hogy az ázsiai felsőoktatási intézmények alapvetően jól teljesítenek a rangsorban, a humán tudományokban azonban még nem tudnak versenyezni az angolszász világgal, illetve hogy ezekben a képzésekben idén az alapvetően STEM-területekre (Science, Technology, Engineering, Mathematics) specializálódott  Massachusetts Institute of Technology (MIT) vette át a vezetést – jegyzi meg a THE közleménye.

A 2025-ös szakterületi rangsor részletes eredményeiről, illetve az egyes szakterületek értékelésekor alkalmazott módszertanról a THE honlapján olvashat bővebben, az ELTE hazai és nemzetközi rangsorokban elért eredményeit pedig ebben a cikkben foglaltuk össze.