Térségi szinten is segítheti a vízbiztonságot az ELTE innovációja

2024.10.17.
Térségi szinten is segítheti a vízbiztonságot az ELTE innovációja
Újabb önkormányzatok, fenntartható fejlődésért dolgozó szakemberek és lakossági vízvisszatartás iránt érdeklődők ismerhették meg az ELTE kutatói által kifejlesztett klímaadaptációs vízpótlási eljárást a III. Fenntartható Városok Expón.

A települési fenntarthatóságot középpontba helyező országos konferenciát és kiállítást idén a budapesti UP Rendezvénytérben október 10–11. között rendezték meg. Az ELTE Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra kutatócsoport itt mutatta be az általa kifejlesztett természetalapú célzott felszínalatti vízutánpótlási módszert. Az eljárás az ELTE szolgálati tanulmányaként NaBa-MAR (Nature Based MAR) néven bejegyzett innováció, ez a know-how adja az egy éve indult ELTE-s vezetésű multudiszciplináris program, a ClimEx-PE koncepcionális hátterét is. 

A hazai vonatkozású rendezvény kiemelt témái idén többek közt a települési vízgazdálkodás, a fenntartható közlekedés, a megújuló energiatermelés és a körforgásos gazdaság voltak. A konferencián e fenntarthatósági témákról hallhattak előadásokat, pódiumbeszélgetéseket a résztvevők. Az esemény másnapján rendezett expón a kiállító cégek, szakmai szervezetek képviselőivel találkozhattak a látogatók. Az innovatív NaBa-MAR® találmányt a Professzúra képviseletében Koszta Imola és Oláh Soma mutatta be a közönségnek kötetlen módon a találmány standjánál, illetve szakmai előadás keretében.

A módszertan a felszínalatti vizek rendszereinek ismeretére és az ebből adódó lehetőségekre épülő komplex felszínalatti vízpótlási megoldás. A kutatócsoport több évtizeden keresztül végzett tudományos tevékenységének eredményeként dolgozta ki az eljárást, amely lokális léptékről települési és tájléptékre terjeszti ki a célzott felszínalatti vízutánpótlás alkalmazhatóságát, a felszínalatti vízáramlások ismeretére támaszkodva.

 

A kutatás az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 számú projekt keretében valósult meg, az expón a részvételt az ELTE Innovációs Központ támogatta.