Terítéken a távoli világűr

Terítéken a távoli világűr
10/24

2024. október 24. 17:00

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, fszt. 83.) és online

10/24

2024. október 24. 17:00 -

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, fszt. 83.) és online


Kis-Tóth Ágnes előadása "Az atomoktól a csillagokig" sorozat huszadik évadában

Az asztrofizikához igazából szinte mindenki tud kapcsolódni. Van, aki éppen csak annyira, hogy egy derűs napon élvezze a napsugarak melegét, éjszaka pedig megcsodálja a csillagok látványát. Van, aki már azt is tudja, hogy a Nap is csak egy csillag a sok közül, az égbolt pedig a csillagokon kívül tele van sok más ismeretlen csodával. És van, aki pedig meg is szeretné érteni a világegyetem működését. Pontosan hogyan születnek, élnek és halnak meg a csillagok? Hogyan alakulnak ki és fejlődnek a galaxisok? Léteznek-e fekete lyukak? Mik a világunk mozgatórugói? Milyen titkokat rejt még az univerzum? Az asztrofizika tudománya, ami sok más között ezekre a kérdésekre is keresi a választ, napjainkban hihetetlen mértékben fejlődik. Egyre jobb távcsöveket építünk, amikkel minden eddiginél részletesebben tudjuk feltérképezni a minket körülvevő világot, és minden eddiginél messzebbre tudunk tekinteni. Beleshetünk olyan helyekre, amik eddig rejtve voltak előttünk, és bepillanthatunk az univerzum történetének gyerekkorába is. A modern számítástechnika segítségével pedig felfoghatatlan mennyiségű adatot tudunk pillanatok alatt feldolgozni. Sőt, ha úgy hozza a kedvünk, akkor akár alkothatunk magunknak virtuális univerzumot is, ahol – mint egy laborban – vizsgálhatjuk és szimulálhatjuk a világunk működését.

A kutató előadásában ízelítőt ad ennek az izgalmas és elképesztő ütemben fejlődő tudományterületnek a világából. Mik a mai kor legnagyobb kérdései, rejtélyei, kihívásai, új és ámulatba ejtő felfedezései? És vajon mi vár még ránk ezután?

Kis-Tóth Ágnes az ELTE matematika szakán kezdte meg felsőfokú tanulmányait, diplomamunkáját a topologikus vektorterek feletti lineáris operátorokról írta. 2010-től az ELTE fizika szakán tanult, ahol először Révész Ádám vezetésével az Anyagtudományi Tanszék kutatásában vett részt, majd az Asztrofizikai Kutatócsoport munkájába kapcsolódott be Frei Zsolt és Haiman Zoltán irányításával. PhD-fokozatát 2020-ban szerezte az ELTE Fizika Doktori Iskolában. Kutatási témája a galaxisok és kvazárok körüli, úgynevezett kozmológiai ionizált buborékok kialakulásának, szerkezetének és spektrumának vizsgálata. 2020 októberétől a Fizikai Intézet mestertanára, a kutatás mellett fő céljai a fizikaoktatás módszertanának fejlesztése, illetve a tudománykommunikáció. Rendszeresen részt vesz az ELTE tudományos ismeretterjesztő rendezvényeinek, illetve hasonló nemzetközi események szervezésében.

Az atomoktól a csillagokig előadássorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyeket a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál az érdeklődő fiataloknak. Az előadások online is követhetők a galileowebcast közvetítőcsoport élő adásában, a videofelvételek egy héten belül felkerülnek a sorozat weblapjára és YouTube-csatornájára is.