Tabuk és tabutörés a gyerekkönyvkiadásban

Tabuk és tabutörés a gyerekkönyvkiadásban
12/10

2024. december 10. 08:00 - 08:55

ELTE TÓK (1126 Budapest, Kiss János altb. u. 40.)

12/10

2024. december 10. 08:00 - 08:55

ELTE TÓK (1126 Budapest, Kiss János altb. u. 40.)


Beszélgetés a Pagony és a Csimota Kiadó szerkesztőivel az ELTE TÓK tabukról szóló programsorozatában. 

Az ELTE TÓK Magyar Nyelvi és Irodalmi Tanszék programsorozatot indított, amely a gyermekirodalomban megjelenő tabutémákra – például válás, háború, bullying, örökbefogadás, holokauszt – fókuszál. A program célja, hogy segítséget nyújtson a tabuk feldolgozásában irodalomterápiás eszközökkel, kiadók és szerzők közreműködésével, volt hallgatók tapasztalataival, valamint dramatizált előadásokkal.

A fő célcsoportot a hallgatók, szülők és pedagógusok alkotják, akik ezekkel a témákkal találkozhatnak munkájuk vagy mindennapjaik során. 

A Pagony Kiadó a kortárs magyar gyerekirodalom egyik meghatározó szereplője, amely elkötelezett a minőségi gyerekkultúra iránt. Elsősorban magyar szerzők és illusztrátorok műveit adja ki, olyan népszerű karakterekkel és történetekkel, mint Rumini, a Kuflik, vagy Bogyó és Babóca. Nemzetközi irodalmi értékeket is közvetít, többek között Eric Carle és Julia Donaldson könyveinek megjelentetésével, valamint külön figyelmet fordít a holland gyerekirodalom bemutatására. A legkisebbektől a kamaszokig kínál olvasnivalót, amelyben az ifjúsági kiadó, a Tilos az Á is jelentős szerepet kap.

A Csimota Könyvkiadó 2003 óta a minőségi gyerekkönyvek egyik legprogresszívebb hazai képviselője, amely különösen nagy hangsúlyt fektet az irodalmi értékek mellett a vizuális nevelés fontosságára. Kiadóként elismert magyar szerzők – például Tóth Krisztina, Varró Dániel és Dragomán György – műveit adja ki, és fiatal, tehetséges illusztrátorokat nevelt ki, akik nemzetközi szinten is sikereket értek el.

A programot a Nemzeti Kulturális Alap támogatja.

További részletek