Szemléletformáló program alkalmazása piaci környezetben

2023.06.02.
Szemléletformáló program alkalmazása piaci környezetben
A "Fogyatékossággal kapcsolatos tudományosan megalapozott szemléletformáló program alkalmazása piaci környezetben" kutatási projekt az Eötvös Loránd Tudományegyetemen valósult meg. 

A társadalmi probléma azonosítása:

Az elmúlt évtizedben elért eredmények ellenére a fogyatékossággal élő személyek még mindig jelentős akadályokkal szembesülnek, csoportjuknál továbbra is nagyobb a szegénység és a társadalmi kirekesztés kockázata. A fogyatékos személyek jogaira vonatkozó Európai Uniós Stratégia (2021-2030) fókuszában az esélyegyenlőség és a hozzáférhetőség játszik kiemelkedő szerepet. E stratégia célja, hogy Európában minden fogyatékossággal élő személy - nemre, faji vagy etnikai származásra, vallásra vagy meggyőződésre, életkorra vagy szexuális irányultságra való tekintet nélkül - élvezhesse emberi jogait, a társadalmi folyamatokban, valamint a gazdasági életben való részvételük egyenlő esélyekkel és egyenlő hozzáférhetőséggel valósuljon meg.

A kutatás eredménye:

A kvantitatív kutatás alapja egy participatív szemléletformáló program, mely kifejezetten a piaci szférát célzó, diverzitást előmozdító beavatkozás.

A kutatás bemutatása:

A kutatás két multinacionális vállalatnál folyt, ahol 20-20 fős kísérleti és kontrollcsoportos vizsgálat zajlott a Solomon-féle négycsoportos kísérleti elrendezés szerint, valamint Multidimensional Attitude Scale (MAS) a fő vizsgálati eszköz, amely egy szituatív attitűd skála – külön a hallás- és a mozgássérült személyek felmérésére, valamint az együttjárás vizsgálatára, összefüggések feltárására az Attitudes Towards Disabled People (ATDP-O) skálát. A megvalósítási terv részét képezte egy, a European Agency for Special Needs and Inclusive Education által kidolgozott, inkluzív intézményvezetést támogató önreflexiós eszköz használata és a hozzá kapcsolódóan nyújtott vezetői támogatás.

Kapcsolat

Perlusz Andrea főiskolai tanár (ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar)
E-mail

A projektről készített interjú itt olvasható.
A kutatás 2022–2023-as szakaszáról itt található bővebb információ.