Spanyol akadémia tagja lett Hamza Gábor
Az Intézet célja az összehasonlító jogi ismeretek elmélyítése a jog- és társadalomtudományok jobb megértése érdekében, tekintettel a különböző országok közötti kapcsolatok erősödésére, valamint az egyes jogalkotási szempontok egységesítésének és a különböző jogszabályok harmonizációjának jelentős tendenciájára az integrációs folyamatokban. Az akadémia vizsgálja a nemzeti problémákhoz hasonló megoldásokat a különböző országok jogi szabályozásában, annak érdekében, hogy ezek megfelelő megoldásához szélesebb látókörrel rendelkezzen.
A spanyol szellemi műhely hozzájárul az akadémiai egységek közötti kutatási tapasztalatcseréhez is. A rendes tagok, levelező tagok által végzett vizsgálatok eredményeit az Összehasonlító Jogi Jegyzetfüzet című kiadványukban teszik közzé.
Hamza Gábor jogtudós az ELTE Római Jogi és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszék professzora, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Egyetemi tanulmányait 1967-ben kezdte meg az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, ahol 1972-ben szerzett doktorátust. 1976 és 1977 között a müncheni Ludwig Maximilian Egyetemen, 1980 és 1981 között a Kölni Egyetemen, illetve 1979 és 1980 között a Római Egyetemen folytatta tanulmányait.
Már egyetemistaként az ELTE Római Jogi Tanszékén dolgozott, ahová diplomájának megszerzése után tanársegédi kinevezést nyert, majd 1977-től adjunktusként, 1980-tól docensként működött közre a tanszék munkájában. Egyetemi tanári kinevezését 1984-ben kapta meg, egy évvel később pedig a tanszék vezetésével bízták meg.1997 és 2000 között a Széchenyi professzori ösztöndíjat elnyerve folytatott kutatómunkát. Vendégprofesszorként számos külföldi egyetemen tanított és tanít Argentínától Kazahsztánon át Japánig.
Munkásságát számos díjjal ismerték el, többek között 1999-ben Magyar Felsőoktatásért Emlékplakettel, 2000-ben Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével, 2005-ben Szent-Györgyi Albert-díjjal, 2014-ben A Magyar Érdemrend középkeresztjével, 2016-ban pedig a Danubius Egyetemen "doctor honoris causa" címmel. 2018-ban Széchenyi-díjat kapott, valamint a magyar tudomány kategóriában szerepelt a Primák között is.
Forrás: ELTE ÁJK