Smart fejlesztések fogadási készségének mérése

2023.06.02.
Smart fejlesztések fogadási készségének mérése
A "Mérőeszköz és mérési gyakorlat kidolgozása smart fejlesztések iránti fogadási készség mérésére" kutatási projekt az Eötvös Loránd Tudományegyetemen valósult meg.

A társadalmi probléma azonosítása:

Az egészségfejlesztés társadalmi hasznosságának felimerése az idősödő társadalmak számára létfontosságúvá vált, tehát az erre irányuló kutatások, fejlesztések is meghatározó jelentőségűvé váltak. az okos eszközök kezelése szükségessé tesz olyan ismereteket, amelyeknek megszerzése csak a fiatalabb generációk számára történik könnyedén, természetes tanulási folyamat részeként. Az idősebbeknek – egyéni adottságaiktól is függően – nehézkesebb, többlet időráfordítást, mentalitás váltást igénylő feladat megtanulni, hogy miként kezelhetik, mire használhatják az új eszközöket. Az élet megkönnyítésének igazán fontos területe az idősgondozás, ahol a kortól, betegségektől nehezített életkörülmények javítására, a gondozás biztonságosabb, magasabb minőségű megvalósítására adnak módot a jól fejlesztett eszközök. Azonban a felhasználók, fogyasztók oldaláról nézve már árnyaltabb a kép.

A kutatás eredménye:

Módszertani kézikönyv - mérőeszköz

A kifejlesztett módszer bemutatása:

A kidolgozott mérőeszköz lényege, hogy alkalmazásával smart jelzővel minősített technikai fejlesztések iránti fogadókészség mérhető. Ez elsősorban fogyasztói attitűdöt jelent, de szélesebb kontextusban is módot kívánt adni a piaci helyzet feltérképezésére, ezért nem csak a potenciális fogyasztók irányába, hanem a fogyasztást befolyásolni tudó szakemberek, valamint a piacon megjelenni képes – esetleges újabb gyártók irányába is elindult mérési szándékkal. A kialakított kérdőívek segítségével komplexebb képet lehet kialakítani egy – egy termék elfogadási helyzetéről akár földrajzi, akár társadalmi csoporti megközelítésben.

Kapcsolat

Székely Klára egyetemi adjunktus (ELTE Savaria Egyetemi Központ)
E-mail