SegítéSEK

2023.06.02.
SegítéSEK
A "SegítéSEK" kutatási projekt az Eötvös Loránd Tudományegyetemen valósult meg. 

A társadalmi probléma azonosítása:

A felsőoktatásban oktatók kiemelt célja, hogy hallgatóiban tudatosítsák: nemcsak a diploma megszerzésének kell motiválnia őket az egyetemen eltöltött évek alatt, hanem fontos, hogy az oklevél birtokában a társadalmat tudásukkal, valamint cselekvő akaratukkal egyaránt szolgálják.  A „segítéSEK” programjának célja  gyermekotthonban élő diákok mentorálása volt, heti 1x2 órás személyes foglalkozásokon.

A kutatás eredménye:

A mérőeszköz az önbevallásos altruizmus skála /SRA (Self-report Altruistic Personality Scale), amely az egyének altruista, elvárás nélküli segítőkészségét vizsgálja különböző helyzetekben. Minél magasabb pontszámot ér el a kitöltő, annál több segítséget nyújtott már a hétköznapokban. A kérdőívből kiderült, hogy a programba bevont hallgatók a korosztályuk átlagához képest magasabb pontszámot, több altruista segítő magatartást tanúsítottak hétköznapi helyzetekben is.

A módszer bemutatása:

  • Segítői attitűdök kérdőív /Helping Attitude Scale/. A módszer a hallgatók általános segítő hozzáállásának feltérképezésére került felvételre. A 20 kérdés során a másokkal való interakcióikkal kapcsolatos érzéseiket, meggyőződéseiket és viselkedésüket vizsgálták. Összehasonlítva a nemzetközi szakirodalmi adatokkal, a programba bevont hallgatók segítői attitűdje magasabb értéket mutat a nemzetközi, valamint a külföldi egyetemi hallgatók átlagértéknél is.
  • Az Észlelt Stressz Kérdőív (Perceived Stress Scale PSS) (Cohen és mtsai 1983) azokra a gondolatokra és érzésekre kérdez rá, melyek az adott személy stresszészlelését jellemzik: az elmúlt hónapban szubjektíven mennyi stresszhelyzetet élt át, mennyire tartja kiszámíthatatlannak, befolyásolhatatlannak, túlterheltnek a mindennapjait. Eredményeik alapján a programba bevont hallgatók stressz szintje a szakirodalmi adatokhoz képest alacsonyabb értéket mutat, mely alacsony stressz észlelést és ezzel párhuzamosan valószínűsíthetően magasabb általános jól-lét állapotot mutat – jó alapot képezve a segítői szerep hatékony biztosításához.

Kapcsolat

Lenkai Nóra rektori biztos (ELTE Savaria Egyetemi Központ)
E-mail