Részecskegyorsítók a hétköznapokban

2016. február 04.
ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)
2016. február 04. -
ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)
2016. február 4-én folytatódik a TTK-n Az atomoktól a csillagokig fizikai ismeretterjesztő sorozat, melynek következő alkalmán Barnaföldi Gergely, az MTA Wigner Kutatóintézet kutatója tart előadást Részecskegyorsítók a hétköznapokban – ipari alkalmazások kezdőknek és haladóknak címmel.
Szinte nem telik el úgy hónap, hogy ne szerepelne a hírekben valamilyen új fizikai felfedezés vagy rekord kapcsán az Európai Részecskefizikai Laboratóriumban (CERN) található Nagy Hadronütköztető (LHC). A világ legnagyobb részecskegyorsítójának azonban több kistestvére is van, amelyek hétköznapjainkban teszik a dolgukat különböző iparágakban vagy az egészségügyben. Az előadásban többek között arról lesz szó, hogy hol és milyen feladatokat látnak el a hétköznapi részecskegyorsítók, továbbá milyen jövőbeni alkalmazásuk lehet.
A tizedik éve futó Az atomoktól a csillagokig sorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó fizikai érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyet a hazai felsőoktatás patinás, nemzetközi hírnévnek és elismertségnek örvendő egyeteme kínál a vállalkozó kedvű, érdeklődő fiataloknak.
Időpont: 2016. február 4. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)
Az atomoktól a csillagokig