Részecske vagy hullám?
2024. november 28. 17:00
ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, fszt. 83.) és online
2024. november 28. 17:00 -
ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, fszt. 83.) és online
A fizikusokat sokáig foglalkoztatta, hogy a fény milyen természetű: elsősorban elektromágneses hullámnak tekintsük, vagy inkább részecskék (fotonok) összességének? Ma már természetesen tudjuk, hogy mindkét elképzelés helyes: a fény viselkedését és hatását bizonyos esetekben a részecskeképpel, más esetekben pedig a hullámképpel tudjuk jobban elképzelni és megérteni. Kevésbé ismert, hogy a fény kettős természete a legújabb lézeres laborkísérletekben is szépen megnyilvánul – ezeket az élvonalbeli budapesti és szegedi kísérleteket is bemutatja az előadás.
Dombi Péter az ultragyors lézerfizika nemzetközileg ismert kutatója, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont és a Szegedi Tudományegyetem munkatársa. Kutatási területe az ultrarövid lézerimpulzusok előállítása, a nagy intenzitású lézertechnológia, az ilyen fényforrásoknál használható optikai elemek fejlesztése és tesztelése, illetve az ultragyors folyamatok fizikája.
„Az atomoktól a csillagokig előadássorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyeket a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál az érdeklődő fiataloknak. Az előadások online is követhetők a Természettudományi Kar közvetítőcsoportjának támogatásával, a videofelvételek napokon belül felkerülnek a sorozat weblapjára és YouTube-csatornájára is.”