Pszichodiagnosztikai konferenciasorozat indult az ELTE-n

A "vademecum" zsebkönyvet, útikalauzt jelent, de az április 11-i konferencia esetében nemcsak szimbolikus jelentéssel bír, hanem tisztelgés is az első átfogó pszichodiagnosztikai kézikönyv előtt, amely ugyanezt a nevet viselte. A konferenciával a szervezők célja az, hogy minden évben olyan alkalmat teremtsenek, amely bevezet a klinikai pszichológia aktuális kutatási eredményeibe és gyakorlati kihívásaiba, miközben lehetőséget biztosít a szakmai fejlődésre és kapcsolatépítésre is.
Az idei találkozó központi témája a pszichodiagnosztika múltja, jelene és jövője volt, a konferenciát Felvinczi Katalin egyetemi tanár és Vizin Gabriella habilitált egyetemi docens, a tanszék oktatói nyitották meg, majd Pataky Csilla, az ELTE Alumni Központ vezetője üdvözölte a résztvevőket.
A nyitóelőadásban Kéri Szabolcs pszichiáter, a Tokaj-Hegyalja Egyetem professzora rajzolt helyzetképet a pszichodiagnosztika jelenéről és jövőjéről. Az első szekcióban Unoka Zsolt (Semmelweis Egyetem) a személyiségzavarok diagnosztikájának kérdéseit járta körül, míg Biró Gergely szakpszichológus, a PPK Fejlődés- és Klinikai Gyermekpszichológia Tanszék óraadó oktatója a személyiségzavarral küzdő páciensek esetében előforduló sajátos pszichoterápiás indikációs döntéseket ismertette.
Farkas Kinga, a HUN-REN Emlékezet, Nyelv és Idegtudomány Kutatócsoport munkatársa a felnőttkori autizmus diagnosztikájának kihívásairól és lehetőségeiről beszélt, a szekció zárásaként pedig Bérdi Márk adjunktus (Pécsi Tudományegyetem) mutatta be az öngyilkossági kockázatok szűrésére alkalmas ASQ teszt magyar változatát.
A második szekció a klinikai pszichológia és pszichodiagnosztika friss kutatásaival és eredményeivel foglalkozott. Kökönyei Gyöngyi egyetemi tanár (ELTE PPK) az érzelemszabályozással kapcsolatos kutatási eredményekről és azok gyakorlati jelentőségeiről számolt be, majd a szintén PPK-s Alexander Logemann Mindfulness: current findings on mindfulness című angol nyelvű prezentációja következett.
Reinhardt Melinda egyetemi adjunktus (ELTE PPK) a nem szuicidális önsértéssel kapcsolatos kvantitatív és kvalitatív kutatási adatokat mutatta be, a szekciót Vizin Gabriella zárta Pszichodiagnosztika a pszichoszociális onkológiai ellátásban című előadásával.
Ezt követően Csigó Katalin egyetemi docens (PPKE), Kőváry Zoltán, Kurimay Tamás egyetemi docens (Semmelweis Egyetem) és Rubovszky György, a PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszék PhD-hallgatója beszélgettek a Rorschach-tesztről Schmelowszky Ágoston habilitált egyetemi docens (ELTE PPK) moderálása mellett.
A hagyományteremtő céllal útjára indított konferencia programja alumni találkozóval zárult, amely lehetőséget biztosított a tanszék oktató és kutató kollégái, külsős szakemberek, valamint a jelenlegi hallgatók és alumnusok közötti szakmai párbeszédre.
Forrás: ELTE PPK