Online depressziós fórumok feltérképezése és optimalizálása

2023.06.02.
Online depressziós fórumok feltérképezése és optimalizálása
Az "Online depressziós fórumok feltérképezése és optimalizálása" kutatási projekt az Eötvös Loránd Tudományegyetemen valósult meg. 

A társadalmi probléma azonosítása:

Az információs társadalom expanziójával párhuzamosan az elmúlt években az E-health szektor új innovációs/ kutatási területként jelent meg. Ezen belül is egy különösen dinamikusan fejlődő terület az E-mental health, ami a mentális zavarok prevenciójának, valamint a klinikai terápiák támogatásának (pl. információcsere, érintettek online közösségei) lehetőségeit az információs társadalom technikai eszközei felől vizsgálja. Nem csak általánosságban az e-health/mental health, de a modern pszichiátria egyik leggyorsabban fejlődő területe is a számítógépes nyelvészet, mely automatizált módon képes nyelvi korpuszok elemzésével bejósolni akár a jelenlegi, akár a jövőben kibontakozó mentális zavarok (kiváltképpen a pszichotikus állapotok és a depresszió) jelenlétét.

A kutatás eredménye:

Egyfelől a covid hatásának leírása, másfelől a fórumok szocializációs hatásának vizsgálata. Eredményeiket két kutatási jelentés foglalta össze:

  • Németh, R - Sik, D – Zaboretzky, B - Katona, E (2022) Depression in times of a pandemic – the impact of Covid on the lay discourses of e-mental health communities (manuscript)
  • Sik, D – Rakovics, M – Jakab, B – Németh, R (2022) Negotiating depressed self-identities in the online sphere – on the latent socialization functions of e-mental health communities (manuscript)

A módszer bemutatása:

Az online depressziós fórumokon hasznosítható ajánlásokat („good practices”) fogalmaz meg, potenciálisan a fórumok működését optimalizáló fejlesztéseket megalapozva. Az elemzések során leírhatók ideáltipikus szocializációs pályák a covid-hatás depressziós diskurzusaira – konformista vs. biomedikális illetve pszichológiai megértés. A covid elsősorban biológizáló topikokban tematizálódott, vagyis nem társadalmi következményein keresztül, hanem betegség szövődményeként kapcsolódott a depresszióhoz. A covid előtti és utáni depressziós fórumokban felbukkanó témacsoportok összehasonlításra kerültek (topikmodell). Másrészt a különböző depresszió-értelmezések szintjén (biologizáló vs. pszichologizáló) lezajló szocializációs hatások azonosításra kerültek. Lezárásra került a szocializációs és pre-poszt covid összehasonlítású kutatások interpretációs szakasza, valamint elkészült egy angol nyelvű szakmai ajánlás az e-mental health fórumok számára.

Kapcsolat

Sik Domonkos habiltált egyetemi docens (ELTE Társadalomtudományi Kar)
E-mail