Nők a tudomány fellegvárában

2025.02.28.
Nők a tudomány fellegvárában
Az ELTE Szekfű Gyula Könyvtárban kerekasztal-beszélgetésen mutatták be az elmúlt 70 év akadémiai kutatónőiről készült kétkötetes kiadványt.

Manapság már nem hőkölünk hátra, ha a tudomány területén elismert nőkkel találkozunk, azonban nem volt ez mindig így. Éppen ezért előzte meg nagy várakozás az MTA Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság kezdeményezésére és gondozásában készült Nők a tudomány fellegvárában kiadvány megjelenését. A nagyszabású munka 191 elhivatott kutatónő életútját kíséri végig, e tudósok jelentős eredményeket értek el a szakterületükön, akadémiai doktori fokozatot szereztek, illetve akadémikusok lettek az 1945 és 2021 közötti időben.

Az ELTE Nőtörténeti Kutatóközpont és a Történelemtudományi Doktori Iskola által szervezett február 20-i könyvbemutatón Géra Eleonóra, a Nőtörténeti Kutatóközpont vezetőjének nyitó gondolatait követően Varga Zsuzsanna egyetemi tanár, az Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszék vezetője beszélgetett a kötet szerkesztőivel, Hay Diánával és Palasik Máriával, valamint a kötet létrejöttét felkaroló Nők a Kutatói Életpályán Bizottság elnökével, Bollobás Enikővel, az ELTE amerikanista professor emeritusával.

A beszélgetésen kiderült, hogy az életutakból kibontakozik az adott időszak társadalom-, politika-, intézmény- és oktatástörténete, sőt külön tanulmányokból megismerhetjük a nők helyzetét a felsőoktatásban a 20. században, a tudományos minősítés rendszerét az Akadémián, az akadémiai tagjelölések és tagválasztások rendjét, valamint a nők helyét is a kutatói életpályán. Az olvasó megértheti azt is, hogy a tudománypolitika hogyan befolyásolja az intézmények és a kutatók életét, emellett érzékelheti, hogy a nőknek pályájuk során általában több akadállyal kell megküzdeniük, mint férfitársaiknak.

A kötet ugyancsak női munkatársai nagy energiával és lelkesedéssel eredtek elődeik nyomába, kutatták fel az elérhető adatokat, vették fel a kapcsolatot a már elhunyt kutatók családjaival. A munka során olyan tapasztalatokat szereztek, amelyek nekik is motivációt és inspirációt adnak akár a mindennapok olykor nem kis kihívásaihoz is. A beszélgetés a jelenlévő fiatal kutatókat arra is buzdította, hogy merjenek a hagyományostól eltérő kutatási módszereket alkalmazni céljaik elérése érdekében, hiszen a kötet szerkesztői is hasonlóképp cselekedtek, és ennek kiváló eredménye a most már kézbe is vehető kötet. 

Forrás és további képek: ELTE BTK
Fotók: Erdélyi Kamilla és Vörös Péter