Nő az ELTE súlya a nemzetközi porondon

2024.09.06.
Nő az ELTE súlya a nemzetközi porondon
A Szenátus ünnepi ülésével megkezdődött az Eötvös Loránd Tudományegyetem 390. tanéve. A szeptember 6-i tanévnyitón Borhy László rektor évértékelője után Pacsay-Tomassich Orsolya, a Magyar Diplomáciai Akadémia elnöke mondott beszédet, majd átadták az Egyetem kitüntetéseit.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a rangsorolás kezdete óta a magyar élvonalba tartozik, 2024-ben 140 helyet javítva korábbi eredményén az 564. lett a QS világrangsorában, az európai rangsorban pedig a legjobb 200-ban van. Az 55 szűkebb szakterületből 15-ben került be a világ legjobbjai közé, közülük 10-ben Magyarországról egyedüliként – mondta az Aula Magnában rendezett tanévnyitón Borhy László akadémikus, rektor. 

2024-ben 11.960 jelentkezőt vett fel az intézmény, magas volt a hallgatói létszám emelkedése az ELTE Savaria Egyetemi Központban, és tovább nő a külföldi hallgatók száma is. Idén is elmondható, hogy az ELTE hallgatói számos tudományos verseny mellett a sportban is remekelnek: ebben az évben 12 olimpikon és 2 paralimpikon erősíti az egyetem hírnevét.

Továbbra is kiemelkedő az egyetem kutatói tevékenysége. A legutóbbi tanévnyitó óta 15 új projekt kapott EU-s támogatást a Horizon Europe programban, és nőtt az ELTE-sek nemzetközi publikációs tevékenysége is, a 2023/2024-es tanévben 1198 Q1-es publikáció jelent meg ELTE affiliációval. Az innovációs területen az ELTE valódi universitashoz méltó sokszínűséget és kiválóságot mutat fel, végéhez közeledik például egy részben itt fejlesztett gyógyszerjelölt molekula fázisvizsgálata az USA-ban.

Az elmúlt időszakban az ELTE több stratégiai jelentőségű, innovációs és harmadik missziós témákat érintő együttműködésben megerősítette pozícióját, mind itthon, mind a nemzetközi színtéren. Nagy erőkkel, eredményesen dolgozik többek között a Hungarian Startup University Programban és az EIT „Kultúra és Kreativitás” innovációs közösségében. Hazai és nemzetközi együttműködéseiben maximálisan törekszik a szinergiák megteremtésére, 2024-től például Társadalmi Innovációs Nemzeti Kompetencia Központként képviseli Európában Magyarországot.

Az egyetem óriási munkát fektet nemzetköziesítési stratégiája megvalósításába – hangsúlyozta a rektor –, a Nemzetköziesítési Bizottság keretében több munkacsoport foglalkozik e tevékenységek optimalizálásával és fejlesztésével. Nagy öröm, hogy az ELTE-s partnerségű CHARM European University 2023-ban sikerrel zárta innovációs stratégiai Horizon projektjét, amelynek nyomán máris több közös kutatási pályázat született, és az első nyertes projektet az ELTE vezeti. 

A tizenegyedik tanévét zárt Stipendium Hungaricum program is meghatározó eleme az egyetem nemzetköziesítési törekvéseinek. Eddig több mint 5000 ösztöndíjas fordult meg az ELTE-n teljes vagy részképzéses hallgatóként a világ körülbelül 80 országából. 2024 őszén 100 körüli idegennyelvű, tavasszal további 60 körüli magyar nyelvű képzést tett az egyetem elérhetővé számukra. Az Erasmus+ program pályáztatása az ELTE-n zavartalanul folytatódik, egyre növekvő létszámok mellett.

Pacsay-Tomassich Orsolya, a Magyar Diplomáciai Akadémia elnöke köszöntőjében emlékeztetett rá: Európa az egyetemi kultúrának is köszönheti felemelkedését. Az egyetemek – autonómiájuknak köszönhetően – mindig is a szabadság központjai, a fejlődés mozgatói voltak, miközben fontos szerepet töltöttek be a hagyományok ápolásában is. Az egyetemi hagyományok – a tanévnyitók vagy diplomaosztók – nélkül nincs egyetemi élet, ezeken keresztül érezhetik a hallgatók, hogy több száz éve formálódó tudás birtokosai lesznek.

Az ELTE különösen fontos szerepet tölt be az intellektuális hagyomány átadásában és ezáltal a nemzet erősítésében. "Az egyetem feladata nem csak a hamu őrzése, hanem a láng átadása" – fogalmazott az elnök. Az egyetemi ifjúság minden országban a nemzet színe-java, egyben reménye – idézte Herczeg Mihály, az ELTE ÁJK egykori dékánja 1877-es tanévnyitó beszédét, majd hozzátette: a mostani gólyák digitális bennszülötteknek számítanak, a jövő nyertesei azonban azok lesznek, akik applikációk nélkül is boldogulnak a világban. 

Hagyományosan a tanévnyitó ünnepi szenátusi ülésen nyújtják át azokat kitüntetéseket, amelyeket az Egyetem Szenátusa, a Rektor, illetve a Kancellár adományoz az egyetem oktatóinak és munkatársainak kiváló munkájuk elismeréseként.

A Szenátus idén tizennégy egyetemi tanárnak adományozott professor emeritus címet, Eötvös-gyűrűt Hamza Gábor és Tolcsvai Nagy Gábor kapott. A kitüntetettek listáját itt tekintheti meg.

Domboróczky Balázs, az ELTE Hallgatói Önkormányzatának elnöke beszédében hangsúlyozta: a közel négy évszázada folyamatosan működő ELTE több egy felsőoktatási intézménynél. A maradandó értéket teremtő oktatás és kutatás mellett formálja a tudományos és társadalmi életet Magyarországon és nemzetközi szinten is. A HÖK-elnök arra biztatta frissen felvett hallgatótársait, hogy éljenek az intézmény által kínált lehetőségekkel, és maguk is alakítsák annak közösségét.

A Nagyszombati himnusz eléneklése után az egyetemvezetők megkoszorúzták Pázmány Péter emléktábláját és Eötvös Loránd mellszobrát.

Közreműködött Oláh Vilmos gitárművész és az ELTE Művészetközvetítő és Zenei Intézet kórusa, vezényelt Kabdebó Sándor egyetemi docens. Az ülést Rakitai Réka vezette.