Nemzetközi színen mutatkoztak be az ELTE fiatal statisztikusai
A közel harminc éve elindított konferenciasorozat célja a szakmai együttműködés erősítése az érintett országok között, valamint új közös kutatások elindítása. A platform az eltelt évtizedekben számos hazai statisztikust, adattudóst indított el a pályáján, első nemzetközi megmutatkozási lehetőséget biztosítva nekik.
A 2024-es konferenciát Simon Dávid vezetésével az ELTE TáTK Statisztika Tanszék szervezte Gödöllőn, a rendezvényen a legkiválóbb meghívott doktorandusz hallgatók mellett az öt ország vezető statisztikai oktatói és a szervezőbizottság tagjai is részt vettek.
Az eseményen 13 meghívott előadó mutatta be kutatásait, amelyek témái széles spektrumot öleltek fel, ám közös nevezőjük az alkalmazott statisztikai módszerek volt.
Rakovics Zsófia ( az ELTE TáTK Módszertan Tanszék tanársegédje) a mesterséges intelligencia által generált szilícium-minták és nemzetközi survey-k statisztikai összehasonlításával foglalkozott. Ana Perišić Horvátországból bináris klasszifikátorok teljesítményét ismertette, amelyek Lajos Hanka (ELTE TáTK Survey Statisztika és Adatanalitika mesterszak) a középiskolai kompetenciamérések összehasonlíthatóságát mutatta be, amely az oktatáskutatásra is kihat. Nikolina Pleić (Horvátország) genetikai betegségek statisztikai elemzéséről tartott előadást, míg Sara Ahsani-Nasab (Olaszország) a COVID genetikai eltéréseinek hatásait járta körül.
A résztvevő doktoranduszok és oktatóik
A rendezvény létrejöttéhez több támogató is hozzájárult, köztük az ELTE Egyetemi Kiválósági Alap, az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft., a Századvég Alapítvány, Gödöllő Város Önkormányzata, valamint a Medián Piac- és Közvéleménykutató Intézet.
Forrás: ELTE TáTK