Négy ELTE-s a Banktudósok élmezőnyében
A DUE Médiahálózat és az MBH Bank 2024-ben másodjára rendezte meg a „Nagy Diák Banktudós Teszt” elnevezésű háromfordulós online pénzügyi versenyt, amelyben a magyar diákok pénzügyi ismereteit térképezték fel. A kérdéssort bárki kitölthette, a versenyre azonban csak felsőoktatási jogviszonnyal rendelkező, 18-26 év közötti fiatalok jelentkezhettek be.
A kérdések felölelték a pénzügyi terület valamennyi aspektusát a kiberbiztonságtól a hiteleken és megtakarításokon, a bankkártyákon, a bankkártyás és mobiltelefonos vásárlásokon át a biztosításokig. A vetélkedőbe több mint 15.000 fiatal kapcsolódott be, ők valamennyien magabiztosan használják a mobilfizetést és a bankkártyát, de például a hitelekről már jóval kevesebben tudnak. Mint kiderült, a válaszadók 94,7 százaléka tudja, mit kell tenni, ha elveszíti a bankkártyáját, de csak körülbelül 21 százalékuk ismeri a másodlagos azonosító szerepét.
A 2023-as évhez hasonlóan számos ELTE-s hallgató nevezett a megmérettetésre, és most is az ELTE Gazdaságtudományi Kar hallgatói végeztek az élen. Az első helyet Simon Gergely József, a másodikat Áncsán László Gergő szerezte meg. A zsűri idén külön díjazta a döntőbe be nem jutó, de a középdöntőben oktatási területenként legjobb eredményt elért játékosokat: bölcsészettudományi szakterületen Surányi Anna, társadalomtudományi szakterületen Prill Koppány László ELTE-s hallgatók érték el a legjobb eredményt.
A fődijas Simon Gergelyt többek között arról kérdeztük, mi motiválta a versenyre történő nevezésben és milyennek látja a mai huszonévesek pénzügyi tudatosságát.
Melyik témakör volt számodra a legnagyobb kihívás a verseny során?
Azt hiszem, az volt legnehezebb, hogy ne keverjem össze a különböző csalási vagy adathalász módszereket (fishing, smishing, vishing stb.).
Miért tartod fontosnak a pénzügyi tudatosság fejlesztését a fiatalok körében?
Fontos, hogy a fiatalok ne csak a szolgáltatásokkal legyenek tisztában, hanem a használatuk során felmerülő kockázatokkal is. Legalább ennyire fontos az is, hogy megfelelően és tudatosan kezeljék a megtakarításait, és tisztában legyenek a körülöttük lévő befektetési lehetőségekkel.
Hogy látod, mi a legnagyobb probléma a fiatalok körében a pénzügyekkel kapcsolatban?
Szerintem a meggondolatlanság; sokan gondolják azt egyes pénzszerzési módokről (kriptokereskedelem, hitelek felvétele), hogy egyszerűek és nincs bennük semmi kockázat. Ez viszont oda vezethet, hogy könnyen eladósodnak, vagy sok pénzt veszítenek.
Mit gondolsz, hogyan lehetne javítani a pénzügyi ismereteik színvonalát?
Úgy gondolom, ennél a korosztálynál is érdemes hangsúlyt fektetni a játékosságra és a versenyszellemre, ezt jól mutatja, hogy a Nagy Diák Banktudós Teszten is közel 15.000 egyetemista vett részt.
Mik a céljaid a jövőre nézve pénzügyi vagy szakmai területen?
Mindenképpen szeretnék részt venni hasonló versenyeken, és szeretnék továbbfejlődni. Nagy álmom, hogy a tőzsde világában mozoghassak, esetleg brókerként kamatoztassam a tudásomat. Céljaim közt szerepel az is, hogy nemzetközi szférában szerezzek munkát, ezért is végzem angol nyelven az egyetemi tanulmányaimat.
Forrás: DUE