„Ne vállaljatok mindent magatokra”

2023.04.20.
„Ne vállaljatok mindent magatokra”
A kreatív iparágban dolgozókat fenyegető kiégésről, illetve az élethosszig tartó tanulásról szólt az ELTE Kommunikáció és Médiatudomány Tanszék legutóbbi kerekasztal-beszélgetése.

A beszélgetés az „Életkezdés és pályaképek, dilemmák a kreatív gazdaságban” című kurzus keretében zajlott, a vendégek Halász Áron (Magyar Kerékpárosklub, Budapest Főváros Önkormányzata), Major Réka (Mindclash Games) és Tucsni László (Digital Thinkers) voltak, a moderátor Somody Evelin (Trend FM).

A kreatív iparágak szakemberei lendületes, sokrétű és folyamatosan változó munkakörnyezetben dolgoznak, ami konstans figyelmet követel. Ezekben a szakmákban a túlhajszolt életvitel miatt gyakran nem válik el egymástól a munkaidő és a szabadidő, illetve sokszor összemosódnak a szervezeti elvárások és a személyes igények.

A jelenség gyakori a civil szervezeteknél vagy a kommunikációs iparágban, ahol a forráshiány miatt egy ember gyakran több munkakört tölt be egyszerre – idézte fel tapasztalatait Halász Áron. Ne vállaljatok mindent magatokra – tanácsolta a pályakezdőknek a Főpolgármesteri Hivatal Klíma- és Környezetügyi Főosztályának fenntartható közlekedési szakreferense.


Halász Áron

A résztvevők által képviselt szakmák (újságírás, rádiózás, közösség- és közlekedésszervezés, szoftver- és társasjáték-fejlesztés) egyaránt a jó kommunikációra és kritikus gondolkodásra épül, az ELTE képzései pedig egyedülálló elméleti alapot adtak a karrier elkezdéséhez. Így válhat egy bölcsészből például kiváló projektmenedzser, aki megfelelően képes „tolmácsolni” az ügyfelek és a műszaki fejlesztők között – vélekedett Tucsni László, aki szerint a profizmus felé vezető úton, a karrier elején saját hibáinkból lehet a legtöbbet tanulni a szakmáról.


Tucsni László

Az élethosszig tartó tanulás tehát organikus önképzést jelent, amely jó alapot adhat a pályaváltáshoz is. Az autodidakta tanulás mellett a meghirdetett, hivatalos kurzusok is előre vihetnek, ám ezek között érdemes figyelmesen válogatni. A civil szervezetek által meghirdetett képzések gyakran minőségi, a hétköznapi gyakorlatban jól használható tudást adnak – fogalmazott Halász Áron.

A kommunikációs és kreatív szakmák a csapatmunkára épülnek, kapcsolati dinamikák visznek előre egy-egy projektet, és a sikerek is gyakran a jól megosztott munkafolyamatoknak köszönhetők. Major Réka kiemelte, hogy a jó csapatmunkához elengedhetetlen az egészséges munkakörnyezet és az elismerés kifejezése egymást munkája iránt. Nem fogja mindig megveregetni a vállad a főnök – reagált Somody Evelin, aki szintén rávilágított, hogy a szakmai sokszínűség mellett az egészséges önbizalom és önkép kialakítása segít a munkahelyi előmenetelben.


Major Réka

A pályakezdők elhivatottsága és szolgálatkészsége hamar túlvállalásba és a feladatok végtelen túlgondolásába csaphat át. Ennek nemcsak mentális lenyomatai maradnak a munkavállalón, de fizikailag is kimerül, alváshiányban szenved és ingerlékenyebbé válik. Ilyenkor a magasztos társadalmi célok elveszítik varázsukat, megszűnik az állandó tenni akarás érzése és az igazságkeresés, legalábbis az addigi munkahelyen és munkakörben.

A kiégés ezen jelei arra figyelmeztetik a munkavállalót, hogy húzzon szigorú határvonalat a munkaidő és a szabadidő, a karrier és a személyes hobbi közé, illetve adott esetben pályát is változtasson, folytatva ezzel az élethosszig tartó tanulást.