MoodleMoot konferencián jártunk

Gráf-Szabó Veronika | 2024.09.05.
MoodleMoot konferencián jártunk
Nyáron sem maradtak programok nélkül a tudásra éhezők: július 2-3. között rendezte meg konferenciáját (ez alkalommal ismét személyes részvétellel) a MoodleMoot, amelynek idén a veszprémi Pannon Egyetem adott otthont.

J.R.R Tolkien művéből ismert „Moot” óangol szó, mely „tanácskozó gyűlést” jelent, most nem a bölcs „enteket” hívta össze, hanem azokat a szakembereket, oktatókat, informatikusokat, rendszergazdákat, oktatásszervezőket és intézményvezetőket, akik napi szinten használják a Moodle-t és kíváncsiak, milyen fejlesztések, újítások láttak napvilágot az új verziók megjelenésével.

A két napos konferenciaesemény során számos előadás reflektált a Moodle 4.0 verzió újdonságaira, és az AI adta lehetőségekre, de fókuszba került a tananyagfejlesztés, valamint a vállalati képzések és az e-learning kérdésköre is.

A konferencia bevezető előadását maguk a szervezők – Papp Gyula és Vágvölgyi Csaba – tartották meg, akik a Moodle 4.0 újdonságaira, valamint az LTS (vagyis Long Term Support) verziók fontosságára hívták fel a figyelmet.
A Moodle új verzóját komoly kutatási és tesztelési fázis előzte meg, és a mai napig folyamatosan fejlesztik a felhasználói visszajelzések alapján. Az új verzió módosulásait, mint pl. felhasználói és navigációs felület átalakulását, új tevékenységi ikonok megjelenését, valamint az új lekérdezéstípusok lehetőségét (Custom reports) az Egyetem oktatói és hallgatói egyaránt tapasztalhatták, a tavaly ősszel megvalósult Moodle 4.1.4-re való átállás óta az ELTE-n is.

1. kép: A Moodle 4.1 és a 2024 októberében megjelenő 4.5-ös LTS verziókat is hosszabb távon támogatja frissítésekkel a Moodle HQ.[1]

Papp Gyula következő előadásában ismertette a 2021 óta beállt fontosabb változásokat a digitális eszközhasználatban a Jane Hart által összeállított nyílt felmérés eredményeiből, illetve bemutatta a Debreceni Egyetemen végzett Moodle modulok használatára kiterjedő kutatás eredményeit is.

2. kép: Jane Hart digitális eszközhasználatra vonatkozó felmérése 2021-ből,
fókuszban a tanítási órákon használt eszközökkel.

Ollé János, a Pannon Egyetem Digitális Módszertani Intézetének vezetője, online kurzusokról szóló előadásában összefoglalta az e-learning kurzusok mindőségbiztosításának nehézségeit, kitért rá, hogy hogyan fokozza a kihívást és növeli az elvárást az oktatók felé az online kurzus-piacok térhódítása, valamint bemutatta a minőségfejlesztéshez kapcsolódó oktatói kompetenciákat fejlesztő képzésük rendszerét is.

Könczöl Tamás Balázs, a SkillDict Zrt. innovációs igazgatója az egyetemi/vállalati szintű szinergikus képzési modulrendszerek és tudásbázisok fejlesztésének fontosságára hívta fel a figyelmet. Kiemelte a valós időben újra felhasználható tananyagelemek hasznosságát, valamint a jól szervezett képzések piaci értékesítésének lehetőségét.

Az utolsó plenáris előadásban az INDEHEP nemzetközi digitális projektjét ismerhettük meg, ahol e-forgatókönyvek segítségével, előre meghatározott kompetenciaszintek kialakításával, valamint a generációs jellemzők figyelembevételével nyolc egészségügyi témájú tantárgy került kidolgozásra a projekt keretében.

A szekcióelőadások során betekintést nyerhettünk a H5P tesztek készítésébe, a mesterséges intelligenciával történő e-learning tanyagfejlesztésbe, a Moodle-alapú tükrözött osztályterem rejtelmeibe, valamint az SAP-vel támogatott digitális ökoszisztéma működésébe is.

A második napon a hallgatóság workshopokon is részt vehetett: ChatGPT hatékony használata; Moodle-be importálható MI-vel generált tesztkérdések készítése; Boost Union Moodle téma bemutatása; valamint Moodle tananyagok „szépészeti” megoldásai témák közül választhattak az érdelődők. 

Mind az előadások, mind a workshopok magas színvonalúak és tartalmasak voltak, a konferencia témáit és légkörét tekintve pedig az aktualitásokra reflektáló, jó hangulatú, remekül szervezett konferencián vehettünk részt, amit ezúton is köszönünk a szervezőknek! Sok újdonsággal tértünk haza, amit minden bizonnyal mi is be fogunk építeni a gyakorlatunkba. Köszönjük!

 

Tekintse meg Ön is a konferencia programját és az előadások diáit! >> 
https://moodlemoot.hu/