Minden az egészséges önbizalommal kezdődik

2024.09.16.
Minden az egészséges önbizalommal kezdődik
Az akadémiai szektorban vezetői szerepet betöltő nők helyzetéről, lehetőségeiről tartottak panelbeszélgetést az ELTE Egyetemi Könyvtárban, a beszélgetést Szücs Anikó, az ELTE Nemzetközi Stratégiai Iroda munkatársa moderálta.

2024 tavaszán nyílt meg az Egyetemi Könyvtár új közösségi tere, amely azóta számos egyetemi érdekeltségű rendezvény helyszíne lett, többek között itt találkoztak szeptember 12-én az ELTE egyes szervezetei egységeinek vezető női munkatársai és hallgatói is, hogy sikereikről és nehézségeikről beszélgessenek.

Cathy Allen, a The Connections Group ügyvezetője szerint a vezetői szerepre törekvő nők számára követendő stratégia legfontosabb elemei a jól megválasztott célok és üzenetek, a megbízható partnerek, munkatársak kiválasztása, valamint az, hogy jól gondolják át, mely csatákba állnak bele és melyekben nem vesznek részt. A történelemben számos példát láttunk már arra, hogy a nagy társadalmi változásokat az akadémiai közösség, az egyetemi polgárok indították el vagy vitték sikerre – fogalmazott a politikai és kommunikációs szakértő.

Kövér-Van Til Ágnes, az ELTE Társadalomtudományi Kar egyetemi tanára méltatta, hogy az egyetem elfogadta saját esélyegyenlőségi tervét, de hozzátette: fontos lenne, hogy az esélyegyenlőséggel kapcsolatos információk, a különböző felmérések eredményei a hallgatók sokkal szélesebb köréhez jussanak el. Pozitív példaként, szimbolikus lépésként említette, hogy 2024 szeptemberétől az ELTE TÁTK kari tanácsterme a közelmúltban elhunyt akadémikus és világhírű társadalomtudós, Ferge Zsuzsa nevét viseli. Kövér-Van Til Ágnes szerint a továbbiakban a hétköznapi gyakorlatban segítő szolgáltatások bevezetésére is szükség lenne, például az egyetemen dolgozó nőket támogató mentorhálózatra, illetve egyetemi óvoda létrehozására.

Bóna Judit egyetemi tanár, az ELTE Bölcsészettudományi Kar tudományos és kutatásszervezési ügyekért felelős dékánhelyettese arról beszélt, hogy az elmúlt időszakban pozitív változásokat lát az egyetemen, egyre több nő vesz részt a központi és kari vezetői testületekben, illetve egyre több női delegált dolgozik az egyetem különböző bizottságaiban. Ugyanakkor az esélyegyenlőség kérdése szerinte túlmutat az akadémiai szférán, hiszen a nők az üzleti és a politikai szektorban is hasonló kihívásokkal néznek szembe.

Laura Alzmeter, az ELTE Nemzetközi Hallgatói Tanácsadó Testületének (ISAC) elnöke kifejtette: a testület munkájában több mint tíz ország hallgatói vesznek részt, a szervezeten belül pedig arra törekednek, hogy a vezetői szerepek betöltésében, a döntéshozatalban és a feladatok elosztásában egyaránt érvényesüljön az egyenlőség elve.

Lara Skecic, ELTE PPK doktorandusz hallgatója szerint a vezetői szerepre készülő nők számára mindig az első lépések a legnehezebbek, a karrierút során pedig néha érdemes egyet hátra lépni, mintegy külső szemmel ránézni az eddig elért eredményekre és tudni kell örülni a kisebb sikereknek is. Hallgatótársai számára azt tanácsolta, hogy ha valamilyen ügy kapcsán bekapcsolódnak egy vitába, akkor legyenek felkészültek, érveiket minden esetben adatokkal, statisztikákkal, kutatásokkal alapozzák meg.

Boros Réka, ELTE Hallgatói Önkormányzat külügyi alelnöke, a Gazdaságtudományi Kar hallgatója szerint a mostanihoz hasonló panelbeszélgetések nemcsak az esélyegyenlőséggel kapcsolatos információk terjedéséhez járulnak hozzá, de inspirációt adhatnak azoknak a hallgatótársainak is, akik önbizalomhiány miatt egyelőre nem merik hallatni a hangjukat az egyetemen.