Miért olyanok a bolygórendszerek?

Miért olyanok a bolygórendszerek?
11/24

2016. november 24. 17:00

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A. 0.83)

11/24

2016. november 24. 17:00 -

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A. 0.83)


2016. november 24-én Az atomoktól a csillagokig sorozat következő alkalmán Ábrahám Péter, az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet főigazgatója tart előadást "Miért olyanok a bolygórendszerek?" címmel.

Az elmúlt 20 évben felfedezett immár ezernyi exobolygó-rendszer elrendezése, a bolygók tulajdonságai nagy változatosságot mutatnak. Az eltérések legvalószínűbb eredete a bolygók szülőhelyéül szolgáló csillagkörüli korong sokszínűsége, mind szerkezetét, mind a benne lezajló fizikai folyamatokat tekintve. Az elmúlt évtizedek intenzív kutatásainak köszönhetően ma már sok mindent tudunk a csillagkörüli korongokról, és az exobolygó-rendszerek megismerése is rohamléptekben halad előre. A kettő közötti kapcsolat megértése, az, hogy miként határozzák meg a korong tulajdonságai a születő bolygók paramétereit, csak most kerül a figyelem középpontjába. Az előadás azt igyekszik összefoglalni, mit is tudunk erről az átmenetről, mi a „hiányzó láncszem”  a csillagkörüli korong és a bolygórendszer között.

A tizenegyedik éve futó Az atomoktól a csillagokig sorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyet a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál az érdeklődő fiataloknak.

Az atomoktól a csillagokig