Megújul a micro:bit botorkálás program

2024.10.17.
Megújul a micro:bit botorkálás program
Az ELTE élményinformatikai projektje már 65 000 diákhoz ért el – most újabb lendületet kapott kétszáz korszerű eszköz átadásával.

A digitális forradalom idején a pedagógusok vállát különösen nagy teher nyomja: egy technológiatudatos, az informatika iránt érdeklődő, azt szakavatottan használó generáció felneveléséhez kell hozzájárulniuk úgy, hogy maguk is tanulók az új technológiában. Hogyan tudja a tanárképzés ezt a célt megvalósítani? Az ELTE Informatikai Kar jó ideje kísérletezik olyan oktatási módszerekkel, amelyek a gyerekekkel az informatikát korán megszerettetik, sőt a tanulást bármilyen területen élményszerűvé teszik. Erre kiválóan használhatók többek között a micro:bitek: az apró vezérlőkkel játszva lehet megtanulni kódolni, programozni, robotot építeni.. 

Az Informatikai Kar még 2017-ben indította el a micro:bit botorkálás programot, amely lehetővé teszi, hogy az ország bármely iskolájában ingyenesen kipróbálhassák a kreatív eszközt, a jelentkező közoktatási intézmények egy hónapig ingyen használhatják az osztálytermi készleteket. A program indulása óta több mint 600 iskola és 65 000 diák vett részt benne.

Az eredményekről a program ELTE-s szervezője, Abonyi-Tóth Andor számolt be a III. CodeWeek konferencia plenáris előadásában. Mint elmondta, a diákok a tanórák mellett tanórán kívüli tevékenységek során is használják a készleteket, sőt már arra is mód nyílt, hogy ezeket tartós bérleti konstrukcióban helyezzék el olyan iskolákban, ahol a legnagyobb kihasználtsággal tudnak üzemelni. A robotika iránt érdeklődő gyerekeket az ELTE kampuszain is fogadják, a kisebbek a Kuckó szakkörökben, a középiskolások programozó táborokban sajátíthatják el az eszköz kezelését, készíthetnek vele saját programokat. 

A program során figyelmet fordítanak a tanárok (de akár a szülők, érdeklődők) képzésére is, ők kurzusokon, konferenciákon és workshopokon bővíthetik az eszközzel kapcsolatos ismereteiket. A "Micro.bit tanári" közösségnek már 1500 tagja van, a csoporthoz a Facebookon csatlakozhatnk azok, akiket érdekel, hogyan lehet az eszközt az oktatásba beépíteni. A tanári munka megkönnyítésére az ELTE Informatika Kar munkatársai tankönyveket, feladatgyűjteményeket és más segédanyagokat állítottak össze. 

Az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) támogatásával 2024 tavaszán széles körben kipróbálták az eszköz alkalmazhatóságát a természettudományok oktatásában, a roadshow keretében 28 iskola több mint 800 diákja vett részt doktori munka keretében kidolgozott foglalkozásokon a Hold ciklusváltozásainak, a légkör-felmelegedés folyamatának és a tűzvédelem témájában.

A kezdeményezéshez még 2018-ban csatlakozott a számítógép processzorát kifejlesztő ARM Hungary Kft., így a kezdeti 20 után már több mint 200 eszköz vándorolt az országban; ez a szám aztán tovább nőtt a cég támogatásának köszönhetően. 2024 októberében az ARM Hungary újabb 200 darab V2-es micro:bitet ajándékozott a programnak, a korszerű eszközöket össze is szerelték, hogy minél hamarabb eljussanak az iskolákba. A készleteket Fülöp Tamás, a micro:bit program vezetője adta át az ARM Hungary Kft. képviseletében, az ELTE Informatikai Karát Abonyi-Tóth Andor és Gaál Bence képviselték.

A micro:bit botorkálás programba az alábbi oldalon regisztrálhatnak a közoktatási intézmények.

Forrás: ELTE IK