Magyarország és az EU: ELTE-s hallgatók a dobogón

2024.06.17.
Magyarország és az EU: ELTE-s hallgatók a dobogón
Két karról az ELTE három hallgatója nyert díjat az Országgyűlés elnöke és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete közös pályázatán: a GTK-s Nagy Márton a  második, az ÁJK-s Hatvani Szabolcs Lukács a harmadik helyet szerezte meg, Belcsák Péter Ferenc különdíjat kapott.

Június 12-én az Országházban rendezték meg a Magyarország és a közép-európai térség az Európai Unióban, az Európai Unió a világban című pályázat díjkiosztó ünnepségét. A versenyt az Országgyűlés elnöke, az európai uniós ügyekért felelős miniszter, valamint az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője írták ki főiskolai és egyetemi hallgatóknak. A díjakat Hende Csaba, az Országgyűlés alelnöke, Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma parlamenti államtitkára és Zupkó Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője adták át.

A pályázaton Nagy Márton, az ELTE nemzetközi gazdaság szakos hallgatója közgazdasági fókuszú munkájával második helyen végzett. "Egyetemi tanulmányaim során az ELTE GTK oktatóinak köszönhetően széles rálátásom nyílt az Európai Unió közgazdaságtani elemzésének jelentőségére. Éppen ezért örömmel vettem a kihívást, hogy az EU egy aktuális szakpolitikáját elemezzem tudományos igénnyel. Úgy gondolom, hogy az Európai Unió legjobban a közgazdaságtan szemüvegén keresztül érthető meg. Tanulmányomban – Szánthó Péter István témavezetésével – a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) forrásallokációját vizsgáltam" – mondta el a fiatal kutató, aki munkája során azt találta, hogy az RRF-tervek súlypontjaiban nincsenek lényeges különbségek a centrum, a déli és a keleti periféria országai közt, valamint a tervek nem illeszkednek a tagállamok relatív fejlesztési szükségleteihez. Mindezek mellett az RRF-tervekben az infrastrukturális fejlesztések felül, míg a K+F befektetések alulpriorizáltak.

Nagy Márton

Hatvani Szabolcs Lukács, az ELTE joghallgatója a közigazgatási jog és a mesterséges intelligencia viszonyát elemezte, dolgozatával a harmadik helyet szerezte meg. Különdíjat kapott a szintén ÁJK-s Belcsák Péter Ferenc Szuverenitás védelme az EU támogatáspolitikájában című dolgozatáért.

"A mesterséges intelligencia témakörével még Erasmus-tanulmányaim során, Helsinkiben kezdtem el mélyebben foglalkozni egy szemináriumon, ahol együtt dolgoztak külsős, az MI területén dolgozó szakemberek és joghallgatók. Számomra ez volt a meghatározó élmény, ami aztán az MI és az ezzel kapcsolatos etikai, normatív szabályozási kérdéskör legfelkapottabb témái felé terelt. Egy minisztériumi munkatapasztalat után a szakdolgozatomat is a közigazgatási jog és az MI kapcsolatából írtam. A versenyre való jelentkezéskor – tekintettel arra, hogy Magyarország július 1-jével átveszi az uniós elnökséget, amelynek során kiemelt figyelmet szentelnek majd az MI-re – próbáltam naprakész anyagot összeállítani azokról a legfontosabb jogi kérdésekről, amelyek relevánsak lesznek a közeljövőben" – foglalta össze motivációit Hatvani Szabolcs Lukács.

Hatvani Szabolcs Lukács

Forrás: MTI
Fotók: parlament.hu