Lenyomatok Bárczi Gusztáv életéből
A Lenyomatok névadónk életéből című tárlaton a látogatók információs panelek és személyes dokumentumok segítségével közelebbről is megismerhetik a magyar gyógypedagógia úttörőjének életútját, pályájának legfontosabb állomásait, családi hátterét, szakmai eredményeit és társadalmi hatását, egyben bepillantást nyerhetnek a magyar gyógypedagógia történetébe is.
Bárczi élete és munkássága példát mutat az empátia, a szakmaiság és a társadalmi felelősségvállalás terén. Pedagóguscsaládból származott, amely már korán meghatározta hivatását. Tanulmányait a Budapesti Magyar Királyi Tanítóképző Intézetben végezte, később a budapesti Siketnémák Intézetében dolgozott, ahol elköteleződött a siket és nagyothalló gyermekek oktatása mellett. Orvosi és gyógypedagógiai tanulmányait követően a nagyothallók integrációja terén ért el kiemelkedő eredményeket. 1942-től a Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola igazgatójaként dolgozott, tevékenysége a magyar gyógypedagógia fejlődésének mérföldköve lett. Munkásságáért 1953-ban Kossuth-díjat kapott.
A kiállítás az ELTE BGGYK Kari Könyvtár előterében tekinthető meg nyitvatartási időben. Az akadálymentes hozzáférés jegyében a kiállítás tartalmát QR-kód segítségével is elérhetik a látogatók, a bemutatott hanganyag pedig meghallgatható ezen a linken.
Forrás: ELTE BGGYK