Kvantumkommunikációs perspektívák
A QCIHungary (Fejlett kvantum kommunikációs infrastruktúra kiépítése Magyarországon) projekt az Európai Bizottság Digital Europe Programja keretében 2023-ban indult el azzal a céllal, hogy a hazai kvantumkommunikációs infrastruktúra alapjait lefektesse, ezzel segítve egy nagyobb pán-európai kvantumhálózat létrehozását is. A konzorcium tagjai a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség mint konzorciumvezető, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, valamint a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont.
A nagyszabású projekt az MTA tudománynépszerűsítő rendezvényén mutatkozott be, ahol az előadások és a beszélgetés során a közönség megismerhette a jövő kvantuminternetjének egyik legfontosabb építőelemét és a kapcsolódó európai műholdas terveket is. A programot Imre Sándor, az MTA Műszaki Tudományok Osztály elnöke nyitotta meg, mérföldkőnek nevezve az eseményt. Üdvözölte, hogy a kvantumkommunikációs infrastruktúra és a kutatási eredmények végre szélesebb körben ismertté válhatnak.
Az esemény nemzetközi vendége, Christopher Vaskó, az Európai Űrügynökség (ESA) képviseletében a műholdas kvantumkommunikáció előnyeiről, lehetőségeiről és a SAGA projekt céljairól adott elő. Ezt követően Gali Ádám, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Szilárdtestfizikai és Optikai Intézetének kutatásvezetője a kvantummemória szükségességét, fizikai tulajdonságait és a kutatáshoz kapcsolódó kihívásokat ismertette.
A QCIHungary konzorcium képviseletében mind a négy partner bemutatta eddigi tevékenységét a projektben, és kiemelte a számára fontos kvantumkommunikációhoz tartozó fejlesztéseket is.
Mohácsi János, a projekt koordinátora a kommunikáció titkosításának kihívásait, a nemzetközi kvantumkommunikációs trendeket, terveket és az EuroQCI együttműködés főbb elemeit vázolta fel. Bacsárdi László a BME-n végzett földi és műholdas kvantum kommunikációs tevékenységekről számolt be. Kiss Tamás, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatásvezetője, Nobel-díjas fizikusok példáján keresztül kiemelte a kutatás gyakorlati részének fontosságát, majd folytatta a nemzetközi kitekintést az Európán kívüli megvalósult kvantumkulcsmegosztó rendszerekről. Ligeti Péter, az ELTE Informatikatudományi Intézet docense a projekt keretében kínált kvantum információ-elméleti és kvantum kriptográfia kurzusokat említette, majd az ELTE-s kutatók projektben végzett biztonságos titkosítási infrastruktúra fejlesztési, kidolgozását és szoftveres megvalósítását segítő feladatait emelte ki.
Az előadásokat panelbeszélgetés követte, a hangsúly a kvantumkommunikáció interdiszciplináris jellegén volt. A résztvevők áttekintették mennyi és milyen szakértelem áll jelenleg rendelkezésre Magyarországon a tudományág sikeres fejlesztéséhez. Kísérletet tettek arra is, hogy megbecsüljék a technológia várható fejlődési ütemét 2030-ig és azon túl.
Forrás: QCIHungary.hu