Kutatások a TÓK-on

Kutatások a TÓK-on
11/16

2022. november 16. 15:00 - 17:30

ELTE TÓK Tanácsterem (1126 Budapest, Kiss János altábornagy u. 40., fszt. 4.)

11/16

2022. november 16. 15:00 - 17:30

ELTE TÓK Tanácsterem (1126 Budapest, Kiss János altábornagy u. 40., fszt. 4.)


Az ELTE Tanító- és Óvóképző Kara tudományos konferenciát rendez a Magyar Tudomány Ünnepén.

A rendezvényen a karon folyó kutatások mutatkoznak be.

RÉSZLETES PROGRAM

15:00 Megnyitó
Lehmann Miklós tudományos dékánhelyettes


15:15 A cigányok önazonosságának változása. Identitásmintázatok oláh cigány nők három generációjában
„Ha cigányul szólalnék meg, kinéznének.... De egye fene, ez mégis csak az identitásom része, fontos.” Az egyének különböző módon „barkácsolhatják” identitásukat, a lehetséges variációk spektruma igen széles, egészen a származás megtagadásától a makroközösségi etnikai csoporttal való teljes azonosulásig, az identitás külső elemeinek megjelenítéséig és új identitás elemek behozataláig is terjedhet.

Előadó: Maszlag Fanni egyetemi adjunktus, Társadalomtudományi Tanszék


15:35 A matematikai teljesítményt befolyásoló kognitív és affektív tényezők
A matematikai szorongás nem választható el sem az egyén belső működésétől, sem azoktól a külső tényezőktől (például tanárok, szülők vagy iskolatársak), amelyek az egyénre hatással vannak. Mark H. Ashcraft és Jeremy A. Krause kutatásai azt támasztják alá, hogy a matematikai szorongást a tanulók az iskolában tanulják, s a folyamat már az általános iskolában elkezdődik.

Előadó: Svraka Bernadett egyetemi oktató, Neveléstudományi Tanszék


16:00 Virtuális gesztusok a vizuális nevelés online tereit kutatva
A kutatók többek között arra keresték a választ, hogy a kijárási tilalom alatt milyen alkotó-, illetve tanulókörnyezetben voltak a hallgatók. Milyen volt az otthonukon belüli térhasználat, volt-e állandósult alkotóterük a lakótéren belül? Hozott-e változást ebben a környezetben a tartós otthonlét?

Előadók: Pataky Gabriella egyetemi docens, Vizuális Nevelési Tanszék, Skaliczki Judit egyetemi tanársegéd és Rekvényi Viola interaktív és animációs tervezőművész


16:25 Lukin László zenepedagógiai munkássága
A kutatás kiindulópontja Lukin László (1926–2004) életpályájának és zenepedagógiai munkásságának tudományos igényű dokumentálása. Széles körű szakmai tevékenysége és életrajza feldolgozatlan, az írásbeli és szóbeli források – személyes dokumentumok, szakmai publikációk, tanügyi dokumentumok, illetve a családtagok, munkatársak és tanítványok szóbeli visszaemlékezései – értékes információkat nyújthatnak szakmai életútja bemutatásához.

Előadó: Dallos Márta egyetem oktató, Ének-zenei Tanszék


16:45 Digitális világ körülöttünk: tananyagfejlesztés a tanulók bevonásával
Az információ szerepének felértékelődése, az információmennyiség ugrásszerű növekedése nagy hatással van a tanulás folyamatára is: változóban van az iskola, illetve a pedagógus szerepének megítélése, újfajta tanulói tevékenységek jelentek meg, új, digitális fenyegetésekkel kell számolni. A nevelési folyamat szinte egyetlen résztvevője sem készült fel igazán a megváltozott (információs) társadalmi viszonyokra.

Előadó: Lénárd András egyetemi docens, stratégiai ügyekért felelős dékánhelyettes, Digitális Pedagógia Tanszék


17:05 Fact-checking: tények ellenőrzése a világhálón
Az oktatás egyik egyre lényegesebb problémája, hogy a digitális környezet információs kínálata folyamatosan növekszik, a hozzáférés lehetősége pedig a gyermekek számára is szélesedik. A tények ellenőrzése (fact-checking) az újságírás eszköztárából átemelhető módszer, amely ezekben a kérdésekben kínál jól hasznosítható lehetőségeket.

Előadó: Lehmann Miklós egyetemi docens, tudományos és nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettes, Társadalomtudományi Tanszék 


17:30 Az olvasó és író: Ellen Key irodalmi tevékenységének színterei
Ellen Key (1849–1926) nevét az utókor szinte kizárólag reformpedagógiai tevékenysége és nagy horderejű műve, A gyermek évszázada kapcsán említi. Pedig Ellen Key ennél sokkal több, korának vezető intellektüellje, közszereplő, mai szóval élve igazi celeb volt, aki társadalmi és irodalmi tevékenységével jelentős hatást gyakorolt a skandináv, de legfőképp a svéd társadalom életére.

Előadó: Poros Andrea egyetemi oktató, Idegennyelvi és Irodalmi Tanszék


17:35 Zárszó, összegzés
Kolosai Nedda, a Tudományos Bizottság elnöke
Szurdoki Erzsébet, a Tudományos Bizottság alelnöke