Kutatások a társas ösztönöktől a neutroncsillagokig

2024.12.11.
Kutatások a társas ösztönöktől a neutroncsillagokig
Hét ELTE-s projekt összesen 641 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program (korábban OTKA) Excellence pályázatán.

Az NKFIH 2024 májusában tette közzé a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program (korábban OTKA) EXCELLENCE kutatási pályázatát, amelynek célja, hogy az Európai Kutatási Tanács (ERC) által meghirdetett támogatási programokban való részvételhez felkészülési lehetőséget biztosítson olyan kutatók számára, akik a nemzetközi tudományos élmezőnyhöz tartoznak, és ezt a közelmúltban elért jelentős nemzetközi pályázati eredménnyel bizonyították.

A pályázat első körében két projekt kapott összesen 125 millió forintos támogatást, az NKFIH pedig 2024 decemberében nyilvánosságra hozta a második körben támogatott pályázatok listáját. A beérkezett 56 kutatói pályázat közül 24 kiemelkedő projekt kap összességében 2,6 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást az NKFI Alapból, a listán hét ELTE-s kutatás is szerepel.

Kutas Péter, az ELTE Komputeralgebra Tanszék tudományos főmunkatársa 50 milliós támogatást nyert Nem-kommutatív algebrák a poszt-kvantum kriptográfiában című pályázatával.

Cheaib Racha részecskefizikus, korábbi Marie Curie-, NSERC- és DESY-ösztöndíjas kutató idén nyáron csatlakozott az ELTE Fizikai Intézethez, A barionok félig leptonikus bomlásai: ígéretes szonda az új fizikához című projektje 91 millió forint támogatást kap.

Dobolyi Árpád, az ELTE Élettani és Neurobiológiai Tanszék egyetemi tanára, az MTA-ELTE Molekuláris és Rendszer Neurobiológiai Kutatócsoport oktatója 100 millió forintos támogatást nyert el Társas ösztönök neurobiológiája című pályázatával.

Rosta Edina Foszfát katalízis kódjának feltörése: QM, MM és ML módszerekkel című pályázatát 50 millió forinttal támogatta az NKFIH, a kutató főállásban University College London professzora, ezt a projektet azonban az ELTE Kémiai Intézetben erre a célra létrehozott kutatócsoporttal fogja megvalósítani.

A 2017-es Élvonal kutatói kiválósági programban is jeleskedő Katz Sándor egyetemi tanár, az ELTE Elméleti Fizikai Tanszék oktatója 100 milliós támogatást nyert el Neutroncsillagok állapotegyenlete rács QCD-ből című pályázatával.

A 2023-ban Gács András-díjjal kitüntetett Pálvölgyi Dömötör habilitált egyetemi docens, az ELTE Számítógéptudományi Tanszék oktatója csaknem 200 millió forintos támogatásból valósíthatja meg Kombinatorika és geometria című projektjét.

Munkaidő-csökkentés a közösségi részvétel miatt: hatékony stratégiák nyomában a gazdasági növekedésen túl című pályázatával 50 milliós támogatást nyert el Antal Miklós, az ELTE Empírikus Tanulmányok Intézet oktatója, aki projektjében a gazdasági növekedéstől való függés csökkentésének lehetőségeit vizsgálja.

Forrás: NKFIH