Kultúrák kapcsolódása: CHARM-EU Napok az ELTE-n
Európa kulturális sokszínűségét az európai felsőoktatás is tükrözi: az eltérő hagyományokkal és struktúrákkal rendelkező intézmények sokféle földrajzi, kulturális, nyelvi, gazdasági és történelmi perspektívát képviselnek. Az európai egyetemi szövetségek – így a CHARM-EU, amelynek az Eötvös Loránd Tudományegyetem is tagja – alapításuk óta különleges, interkulturális és határokon átnyúló közegben működnek, ami számos egyedi kihívással és lehetőséggel jár.
2024. november 5-6. között az Eötvös Loránd Tudományegyetem volt a CHARM-EU egyetemszövetség éves konferenciája és a kapcsolódó rendezvények házigazdája, a fő téma idén az interkulturális tanulás, a kultúrák közötti párbeszéd, valamint a CHARM-EU és tágabb értelemben az Európai Egyetemi Szövetségek szerepe volt. Hogyan alakítja a kultúra identitásunkat, hogyan befolyásolja jövőnket? A globalizálódó világban hogyan segíti az elfogadást és akár önmagunk megértését is, ha megtapasztaljuk egymás kultúráját? A konferencia előadásokkal, panelbeszélgetésekkel és workshopokkal tárta fel az európai egyetemi szövetségek előtt álló feladatokat; az eseményen hallgatók, munkatársak, más egyetemszövetségek képviselői, politikai döntéshozók és külső érdekeltek is részt vettek.
A CHARM-EU kihívásvezérelt, kutatásalapú, befogadó és a mobilitást működése alapjává tevő európai egyetemi modellt épít, amely igazodik az európai értékekhez, az európai Green Dealhez és a fenntartható fejlődési célokhoz. A Szövetség tagjai sokféleképpen látják a világot, de ugyanazokkal a kihívásokkal kell nap mint nap megküzdeniük. „Küzdelmeinket leggyakrabban a kultúráink közötti különbségek okozzák – mondta Borhy László akadémikus, az ELTE rektora a nyitórendezvényen. – Ám nem ennek ellenére, hanem éppen erre emlékezve, ezt felismerve és megértve lett a 2024-es CHARM-EU Days inspiráló mottója Bridging Cultures, Embracing Diversity”. Ezt hangsúlyozták a kilenc partneregyetem rektorai és rektorhelyettesei is, akik az ünnepségen mindannyian anyanyelvükön üdvözölték a közönséget. „Mi, egyetemek vagyunk a tudás kapujának őrzői – mondta Jan Butí, a CHARM-EU Hallgatói Tanács elnöke. – Olyan jövőt kell közösen építenünk, ahol minden hangot értékelnek”.
Nguyen Luu Lan Anh vitaindító előadása a nemzetköziesítés kihívásairól szólt. A nemzetköziesítés célja a globális interkulturális integráció elérése a kisebbségi nyelvek védelme és a fenntarthatósági szempontok figyelembevétele mellett. Az ELTE Interkulturális Pszichológiai és Pedagógiai Intézet igazgatója számos kutatás során térképezte fel a nemzetközi hallgatók integrációjának folyamatát. Mint elmondta, a külföldről érkező hallgatók számára kulcsfontosságú, hogy érezzék az elfogadást és egyenlő bánásmódot. Az egyetemeknek ehhez befogadó környezetet kell kialakítaniuk, és minden módszerrel támogatniuk kell a nemzetközi és helyi hallgatók közötti interakciókat. Hogy mennyire sikerül az integráció, az éppúgy múlik az egyéni erőfeszítéseken, mint a befogadó egyetemi környezeten. A jóllét érzését a kulturális intelligencia fejlesztésével, stresszkezeléssel és adott esetben megfelelő segítségnyújtással erősíteni lehet, a kulturális tudatosság és az önismeret fejlesztése szintén elengedhetetlen a sikerhez.
A konferencia plenáris szekciói a CHARM-EU Szövetség egy-egy tagegyeteme, illetve több más szövetség és együttműködő felsőoktatási intézmény bevonásával jártak körül két fontos területet az interkulturalitás vonatkozásában: délelőtt a szövetségek munkája során felmerülő kihívásokról és lehetőségekről esett szó a hallgatók interkulturális felkészítése, tudatossága szempontjából; a délutáni ülésen pedig a gyakran „Global South” összefoglaló néven említett régió országainak felsőoktatásával való együttműködés fontossága, a kapcsolódó jógyakorlatok kerültek a fókuszba.
A műhelybeszélgetéseken többek között a kihívásalapú tanulásról, a diákcserékről, a mesterséges intelligencia használatáról és a nyelvi problémákról indult vita, a résztvevők gyakorlatokat osztottak meg egymással a különböző egyetemszövetségekben már felállított közös virtuális irodák működése kapcsán is.
A korábbi években önállóként megtartott rendezvény idén az egyetemszövetség első Kulturális Fesztiváljával is kiegészült. A megnyitón Meritxell Chaves, a CHARM-EU főtitkára a Szövetség szellemiségének különleges voltát hangsúlyozta, mint mondta, „a tagok kölcsönhatása révén valami sokkal több született, mint a szokásos kétoldalú együttműködések esetében”.
Míg a konferenciát a CHARM-EU országok zenei kultúráját megjelenítő gitárelőadás vezette be, a fesztivál nyitásaként az ELTE Bartók Béla Énekkar Beethoven Örömódáját énekelte el valamennyi CHARM-EU-nyelven, érzékeltetve, hogy a kultúra nemcsak híd a tagországok között, hanem olyan birodalom, amelyet együtt fedezhetünk fel a maga sokszínűségében.
A Kulturális Fesztivál számos művészeti ágat felölelő kulturális programokon, kihívásokon és játékos feladatokon keresztül nyújtott betekintést a kilenc CHARM-EU partner kultúrájába és nyelveibe. A kétnapos rendezvénynek az ELTE Trefort-kerti kampusza adott otthont, a program megvalósításába a Bölcsészettudományi Kar számos tanszéke és intézete bekapcsolódott. Emellett a partneregyetemek helyi programokkal biztosították, hogy a barcelonai, dublini, utrechti, montpellier-i, turkui, würzburgi, mülheimi és bergeni campusokról is bekapcsolódhassanak a hallgatók, oktatók és munkatársak.
Az ötvennél is több helyi program megszervezése és lebonyolítása nem kis kihívást jelentett az ELTE CHARM-EU Iroda munkatársainak, akik közül a programok szervezésében Béltekiné Gál Anikó és Szulovszky Mária vállalták a vezető szerepet. Ahogyan az Iroda vezetője, Takó Ferenc kiemelte, nagyon ritka egy tematikusan ilyen mértékben átfogó fesztivál (irodalom, zene, gasztronómia, sport stb.) még egy kultúra esetében is, hát még nyolc ország és 11 nyelv esetében.
A minden érdeklődő számára nyitott programban volt népzene és táncház, színházi és irodalmi események, nyelvi és kulturális játékok, kvízek, kulturális szabadulószobák, filmvetítés és beszélgetések, főzőklubok és goffrisütés, nyílt szemináriumok, kiállítások, nemzetközi karaoke-est és még sok más. A rövidfilmes Instagram-kihívás nyertese jegyet nyert a barcelonai Primavera Sound fesztiválra.
Különösen sikeresnek bizonyult a Bazaar of untranslatable items fordítói játék, ahol az idegen anyanyelvű fesztiválozók küzdhettek meg olyan nehezen lefordítható magyar kifejezésekkel, mint például a Rejtő-regények hajóskapitányának neve, Fülig Jimmy, és sokan próbálkoztak gyakran használt magyar kifejezések elsajátításával a hungarikumokat bemutató Hungarian Picnic programon is azért, hogy jutalmul megkóstolhassák a hazai gasztronómia néhány jellemző ételét, például a szalámit, a Túró Rudit vagy a különböző tájegységekről származó borokat. Nagy érdeklődés övezte a konfliktusos helyzetekre kommunikációs stratégiát kínáló utrechti Dialouge Trainer platformot, vagy a konszekutív tolmácsolás kihívásairól szóló irányított gyakorlatot, és a finn boldogság titkaira vagy a Montpellier-i Egyetem Linguistic Trivia programjára is többen kíváncsiak voltak.
Jan Haarhuis, az Utrechti Egyetem CHARM-EU igazgatója a konferencia estéjén tartott záróbeszédében hangsúlyozta, hogy az együttműködés kulcsfontosságú szervező erői a bizalom és a megbízhatóság, ezek fenntartására folyamatosan figyelemmel kell lenni. „A különböző kultúrák összekapcsolása, a sokszínűség elfogadása elengedhetetlen a CHARM-EU működéséhez, és azt hiszem, hogy ez minden európai egyetemi szövetségre érvényes” – mondta. Mint megjegyezte, az európai egyetemi szövetségek elkötelezett hívei a nyitottság és befogadás eszméjének, ami kulcsfontosságú az európai értékek megerősítéséhez a felsőoktatás területén.
A szervezők a fenntarthatóság jegyében is kapcsoltak össze több rendezvényt a budapesti eseménysorban: az éves konferencia és a kulturális fesztivál mellett ugyanis megvalósult a CHARM-EU rektori testülete, a Strategic Board találkozója, valamint egy kétnapos projekttalálkozó is mintegy 70 fő részvételével.
CHARM-EU Konferencia és Fesztivál 2024
CHARM-EU Konferencia és Fesztivál 2024
CHARM-EU konferencia
CHARM-EU konferencia
0
/
0
0
/
0