Kirgiz Sarkot alakítottak ki az ELTE-n

2023.03.30.
Kirgiz Sarkot alakítottak ki az ELTE-n
A kirgiz társadalom értékeit és kultúráját bemutató könyv- és kiadványgyűjteményt ünnepélyes keretek közt mutatták be a Török Filológiai Tanszéken. 

Mambetakunov Ulanbek Eszenbekovics kirgiz oktatási és tudományos miniszter február végén az I. Magyar-Kirgiz Rektori Fórumon jelentette be, hogy országa Kirgiz Sarokkal kívánja segíteni a kirgiz-magyar kapcsolatok fejlődését. A Kulturális, Tájékoztatási, Sport- és Ifjúságpolitikai Minisztériummal közösen könyvgyűjteményt állítottak össze, amely sokszínűen tájékoztat a Kirgiz Köztársaság történelméről, kultúrájáról, a kirgizek hagyományairól és szokásairól, különösképpen mai életéről.

Az átadó ünnepségre március 28-án került sor Kirgizisztán és Kazahsztán budapesti nagyköveteinek jelenlétében. Talantbek Kuscsubekov, a Kirgiz Köztársaság nagykövete beszédében kiemelte, hogy az átadott könyvekkel és kiadványokkal ahhoz szeretnének hozzájárulni, hogy Magyarországon mind többen megismerjék a Kirgiz Köztársaságot, és meglássák, a két ország hagyományai, lakóinak mindennapjai sok tekintetben hasonlítanak egymáshoz.

Borhy László rektor a projektet az Egyetem nemzetközi kapcsolatainak fejlesztése szempontjából hangsúlyozta. "A Kirgiz Sarok fontos mérföldkő a Kirgiz Köztársasággal fenntartott kapcsolatunk erősödésében” – mondta.

„A Sarok felavatása a tanszék terveinek megvalósulása felé vezető út első állomása – fejtette ki Péri Benedek, a Török Filológiai Tanszék vezetője. –  Célunk az, hogy hallgatóinknak kedvet csináljunk a mai török világgal való megismerkedéshez. Olyan oktatási programot szeretnénk létrehozni, amely a Magyarország számára fontos törökségi partnerországokkal való kapcsolattartásra képez szakembereket, egy-egy országban vagy egy nagy régióban jártas, a helyi török nyelvet ismerő turkológusokat, akik segíthetik a magyar kormányzati szervek, gazdasági szervezetek, vállalkozók döntéshozatalát, kapcsolattartását a kinti partnerekkel."

A Kirgiz Sarok egyfajta minta is lehet a többi török ország számára, hogy hasonló sarkok létrehozásával közreműködjenek a tanszék céljainak megvalósításában. Az ELTE a jövőben az azerbajdzsáni mellett a kirgiz, a kazak és az özbeg nyelv oktatását is szeretné megkezdeni. A Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram keretében jelenleg négy hallgató tanul turkológiát a Török Filológia Tanszéken mester- és doktori képzésen, ők máris kiveszik a részüket a török és azerbajdzsáni nyelvoktatásból. Ha minden szerencsésen alakul, jövőre érkezik hallgató Azerbajdzsánból és Kazahsztánból is. 

A rektor és a tanszékvezető köszönetüket fejezték ki mindazoknak, akik az esemény létrejöttét segítették, Talantbek Kuscsubekov és Zanibek Abdrasov nagyköveteknek, a résztvevő nagykövetségek képviselőinek és munkatársainak, Lengyel Miklós helyettes államtitkárnak, Hamar Imre nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettesnek, valamint az ELTE Rektori Kabinet Nemzetközi Iodájának is.

A találkozót kirgiz népzenei előadás zárta.