Kihívás és szolgálat

2025.04.07.
Kihívás és szolgálat
Telt ház várta az ELTE Lágymányosi Campusán Magyar Leventét, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettesét és Pacsay-Tomassich Orsolyát, a Magyar Diplomáciai Akadémia elnökét, akik április 3-án közel 200 érdeklődő hallgató előtt népszerűsítették a Diplomataképző Programot és a diplomáciai életpályát.

Az eseményt Borhy László rektor nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte: az ELTE a Külgazdasági és Külügyminisztériummal partneri együttműködésben áll, elsősorban a politikatudományi és nemzetközi tanulmányok képzéseken készít fel hallgatókat a diplomáciai pályára való belépésre, azonban a külügyi szolgálat iránt érdeklődő diákok sokat profitálhatnak az ELTE egyedülállóan széles, több mint 70 idegen nyelvet felölelő képzési portfóliójából is.

A program a Magyar Diplomáciai Akadémia elnöke, Pacsay-Tomassich Orsolya előadásával folytatódott, aki beszámolójában a diplomáciai karriert a sportolói életpályához hasonlította: a sikeres diplomata, ahogy a dobogó tetején álló élsportoló, egész nemzetét képviseli és szolgálja. Elmondta, a diplomáciai karrier iránt érdeklődők számára az MDA Diplomataképző Programja az első lépés a Külgazdasági és Külügyminisztériumba történő felvételhez. A Program hallgatói a kétféléves ösztöndíjprogram során mentori támogatással részletes elméleti képzésen és a KKM szakmai gyakorlatán vesznek részt. A Programot kerekasztal-beszélgetések, szakmai előadások, készségfejlesztő tréningek és külföldi tanulmányutak színesítik. A képzés iránt érdeklődő hallgatók az MDA április 24-i nyílt napján további információt szerezhetnek a Diplomataképző Programról.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese, Magyar Levente beszédében a diplomáciai pálya sokszínű kihívásait hangsúlyozta. A rendszerváltást követő időszak diplomáciai eredményeinek, valamint a jelenkori Magyarország nagyhatalmakkal való külügyi kapcsolatainak és szomszédságpolitikájának rövid, áttekintő elemzésén keresztül világított rá a diplomácia tétjére és fontos szerepére a nemzeti önrendelkezés és gazdaság, vagy éppen a határon túli magyarok ügyében. Kiemelte továbbá, hogy a diplomácia egyre rugalmasabb karrierpályák építésére ad lehetőséget: új átjárási utak nyílnak a magánszektor/vállalati szféra és a külszolgálat között.

A diplomáciai pályát népszerűsítő beszámolóját követően Magyar Levente a hallgatóság kérdéseire válaszolt. Szűcs-Zágoni Zoltán Gábor nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettes moderálta azt az élénk eszmecserét, amely során az Egyetem hallgatói nem pusztán a Diplomataképző Programról, de aktuális külpolitikai témákról is diszkussziót kezdeményezhettek. A felmerülő témák és kérdések – melyekre a miniszterhelyettes válaszolt – a külszolgálati és a KKM-ben teljesített gyakorlat sajátosságait, a Kárpátalján, Felvidéken és Erdélyben élő magyarok helyzetét, a közel-keleti konfliktust és a nyugat-balkáni integráció ügyét is érintették.

A találkozót Prónai Csaba dékán zárta le, aki megköszönte Magyar Levente miniszterhelyettesnek és Pacsay-Tomassich Orsolya MDA-elnöknek a programon való személyes részvételt, a hallgatói érdeklődést megmozgató programismertetőt és nyílt eszmecserét.

Az MDA Diplomataképző Programjára április 7. és május 11. között lehet jelentkezni. A 6. évfolyam 2025 szeptemberében indul. További információk az MDA honlapján.

MDA Fórum 2025

MDA Fórum 2025

0

/

0

0

/

0