Két filmjével is díjat nyert Kriska György Gödöllőn
Kriska Györgyöt hosszú ideje foglalkoztatja a kérdés, hogy egyes felületek miért vonzzák a rovarokat. Intenzív kutatása során kiderült, hogy a megoldás kulcsa a visszavert fény polarizációs mintázatában rejlik, mely az emberi szem számára alig észlelhető, de különböző rovarok számára látható. Ezek a vizuális információk több millió évig segítették a rovarok túlélését, de amióta az emberiség befolyásolja optikai környezetüket, az állatok egyre több hamis és gyakran halálos jelzést kapnak. A mesterséges felületekről (napelemekről, aszfaltutakról, ablakokról, autókról, alapvetően minden fényes tárgyról) származó fénytükröződések napi szinten több milliárd állat ökológiai csapdáit jelentik. A Poláros világ ebbe a jelenségbe nyújt betekintést.
A filmet az alábbi linken találja meg, a filmhez tudományos blog is kapcsolódik, amelyet itt olvashat.
A Jeges sodrásban a hagyományos természetfilmes megközelítéstől eltérően az ember jelenléte mellett mutatja be környezetünk természeti látványosságait. A rövidfilm a természet téli pihenőjével indul, amikor a hó beborítja a tájat, a növények és az állatok nyugovóra térnek. Az élet azonban nem áll meg az áramló vizek birodalmában, a csermelyek és a patakok őshonos lakói továbbra is aktívak maradnak, és a sivár csatornákban idegen lények találnak menedéket.
A szöveget Kriska György írta, a film rendezője, operatőre és vágója a középiskolás Kriska Ferenc, aki a fesztiválon elnyerte Juhász Árpád „A legfiatalabb tehetség” díját is, a Zala torkolatáról készült Vízválasztó című drónfotójával pedig 2. helyezést ért el az diákfotó pályázat „Ember és víz” kategóriájában.
A filmet az alábbi Youtube-linken tekintheti meg.