Junior Prima Díjat kapott három ELTE-s kutató

Czakó Gábor, Korcsmáros Tamás és Kun Gábor is átvehette az elismerést 2012. november 27-én az MTA-n. A díjat idén hatodik alkalommal osztották ki magyar tudomány kategóriában a kimagasló szellemi és tudományos teljesítményt felmutató, harminc év alatti kutatóknak.

Tíz fiatal kutató vehette át 2012. november 27-én az idén hatodik alkalommal odaítélt Junior Prima Díjat a magyar tudomány kategóriában. A díjazottak névsora jól mutatja az ELTE szerepének fontosságát a tudományos utánpótlás kinevelésében: a tíz kitüntetett közül hárman – Czakó Gábor, Korcsmáros Tamás és Kun Gábor – jelenleg is az ELTE-n kutatnak és oktatnak. Az ünnepségen Pálinkás József, az MTA elnöke, valamint Baranyay László, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB Zrt.) elnök-vezérigazgatója köszöntötte a kitüntetetteket. A Junior Prima Díjat a magyar tudomány kategóriában a Magyar Fejlesztési Bank gondozza és biztosítja a jutalmat, amely idén is személyenként 7000 euró.

Czakó Gábor
2004-ben végzett az ELTE-n vegyészként, Phd-fokozatát 2007-ben szerezte. 2008 és 2011 között az Emory University-n (Atlanta, GA, USA) az elméleti reakciódinamika terén végzett eredményes kutatómunkát, amelyet 2011 decemberétől az ELTE Kémiai Intézet Molekulaszerkezet és Dinamika Laboratóriumában folytat. Cikkeit a világ legrangosabb tudományos folyóiratai, a Science, a PNAS és a JACS közölték. A hazatérése óta eltelt nem egész egy év alatt 9 cikke jelent meg nemzetközileg elismert folyóiratokban, összes megjelent publikációjára közel 600 hivatkozás érkezett. Czakó Gábor idén a fiatal vegyészek munkáját elismerő Polányi-díjban is részesült.

Korcsmáros Tamás 2007-ben végzett az ELTE biológia szakán, majd az ELTE Biofizikai Tanszékén is dolgozott. 2009-ben alapította a Genetikai Tanszék NetBiol – Hálózatbiológiai csoportját, jelenleg is a Tanszék munkatársa. A sejten belüli jelátviteli és kommunikációs hálózatnak az öregedés és rákos megbetegedés miatti változásaival foglalkozik, a Predinet Elemző Kft. társtulajdonosa és ügyvezetője. Eredményei közé tartozik egy hiánypótló jelátviteli adatbázis létrehozása és kapcsolatrendszerének széles körű elemzése is. Kiemelkedő tehetséggondozó, a Kutató Diákokért Alapítvány kuratóriumi elnöke.

Kun Gábor matematikus sokoldalú kutató, a fiatal matematikusnemzedék rendkívül ígéretes tagja. Fő területe, a diszkrét matematika és számítástudomány mellett algebrában, analízisben és logikában is jelentős eredményeket ért el. Az ELTE-n írt doktori disszertációja - amelynek fő eredménye egy alapvető fontosságú nyitott probléma megoldása, Feder és Vardi CSP-ről szóló véletlen algoritmusának determinisztikussá tétele - nemzetközi elismertséget hozott a számára. Az ELTE oktatóját a díjra Lovász László és Szemerédi Endre akadémikusok, valamint Szabó Csaba, az MTA doktora ajánlotta.

A 2012-es díjazottak közül az ELTE-n végezte tanulmányait Rokob Tibor András kémikus is, akit 2010-ben avattak kitüntetéses doktorrá. Marton Péter politikatudományi szakember (Budapesti Corvinus Egyetem) a Társadalomtudományi Kar hallgatóinak is tart kurzust az állami és nemzetközi rendszerek alakváltozásairól.

A 2011-es ELTE-s díjazottakról itt olvashat bővebben.

Az összes díjazottról bővebben ír az MTA honlapja.

A Magyar Fejlesztési Bank kiadványa a 2012-es díjazottakról

2012.11.29.