Ismét ÚNKP konferenciát rendezett az ELTE
Az Új Nemzeti Kiválósági Programot a tudományos utánpótlás megerősítése, a tudományos életpálya vonzóvá tétele, a kiváló oktatók, kutatók pályán és itthon tartása, illetve az egyetemek tudományos teljesítményének ösztönzése céljából hozta létre a magyar kormány. A program keretében a kiváló, kutatási tevékenységet végző felsőoktatási hallgatók, doktorvárományosok, fiatal oktatók, kutatók ösztöndíjban részesülnek, a fogadó felsőoktatási intézmények pedig kutatási-működési támogatást kapnak.
A 2023/2024-es program zárásaként az ELTE konferenciát szervezett ösztöndíjasainak. Az online rendezvényen 401 izgalmas előadás hangzott el, 29 párhuzamosan zajló szekcióban. Az előadások felölelték a humán tudományokat, az állam- és jogtudományokat, a természettudományokat és az informatikatudományt, a társadalomtudományokat, valamint a pedagógiai és pszichológiai tudományt, bemutatták a legújabb tanulás- és tanításmódszertani, tudástechnológia eredményeket; az ELTE valamennyi képzési és oktatási ága képviseltette magát.
A konferenciát Sziklai Péter egyetemi tanár, az ELTE tudományos ügyekért felelős rektorhelyettese nyitotta meg. Mint elmondta, az ÚNKP hozzájárul a hazai kutatói utánpótlás biztosításához, valamint az egyetemeken és más tudományos műhelyekben zajló kutatómunka megismertetéséhez. Az ösztöndíj támogatásával létrejövő publikációk, doktori értekezések, tudománynépszerűsítő produktumok arról tanúskodnak, hogy az egyetemen folyó, nemzetközileg is elismert kutatások az egész társadalom számára nagy jelentőséggel bírnak.
Egy országnak nagyon fontos, hogy kiváló elméi a kutatói pályán maradjanak
– hangsúlyozta a rektorhelyettes, aki azt is elmondta, hogy az ELTE-n mindig élénk szakmai eszmecsere követi az előadásokat.
Kóczián Lilla, az ÚNKP intézményi koordinátora köszöntőjében elmondta, hogy az Egyetem a 873 elbírált pályázatból 401-et hirdethetett nyertesnek. 5, 6, 7, 10 és 12 hónapra szóló ösztöndíjakat oszthattak ki, amely az alap-, mester- (első- és felsőbb éves), doktori képzésben tanulók, Tehetségre fel! és Bolyai+ ösztöndíjasok számára havi 100 ezer forint, a mester (végzős) képzésben tanulók számára havi 150 ezer forint, a doktorvárományosok, posztdoktorok számára havi 200 ezer forintot jelentett a tanévben, összesen közel 500 millió forint értékben.
Kutatásaikról az ösztöndíjasok videót készítettek a konferenciára, ezek egy éven keresztül bárki számára megtekinthetők ezen a linken.