II. Szint+ Konferencia

2020. május 21. 14:00 - 18:30
ONLINE
2020. május 21. 14:00 - 18:30
ONLINE
Az ELTE Szint+ kiválósági programjának közvetlen célja az ELTE TTK szintetikus kapacitásának fejlesztése és bővítése, közvetett célja a szintetikus munkákhoz kapcsolódó kollégák, műhelyek és közösségek megerősítése, összehangolása, szinergiájuk növelése. Ennek érdekében rendszeresen munkadélutánokat és előadásokat szerveznek, illetve konferenciákon mutatják be eredményeiket.
A II. Szint+ Konferencián Gáspári Zoltán (PPTE) és Keserű György Miklós (TTK) a CoVid-19 vírusról és terápiás lehetőségeiről, Ábrányi-Balogh Péter (TTK) a ChemLearning programról tart plenáris előadást, majd a Szint+ támogatásában részesülő kutatók és együttműködő partnerek számolnak be az elmúlt évben végzett tevékenységükről.
Bár a 2019-nCoV/SARS-CoV2/COVID-19 vírus váratlanul került a molekuláris biológiai kutatások középpontjába, a hasonló vírusok tanulmányozása révén fertőzési mechanizmusának számos részlete ismert. Az új, meglepően gyorsan és folyamatosan születő új eredmények már rávilágítanak az új vírus egyedi vonásaira is. Gáspári Zoltán előadása a vírus sejtbe jutásának, fehérjetermelésének és sokszorozódásának néhány aspektusát tekinti át az elérhető fehérjeszerkezeti adatok segítségével.
A koronavírus-járvány európai és amerikai megjelenésével a megelőzés lehetőségeinek (szociális távolságtartás, vakcináció) vizsgálata mellett egyre nagyobb az igény a már fertőzött betegek hatékony gyógyszeres terápiájára. A rendelkezésre álló rövid idő új, innovatív terápiák gyors alkalmazására nem elegendő, ezért a jelenleg alkalmazott kezelési protokollok döntő többségben eredetileg más betegségek kezelésére kifejlesztett gyógyszereket használnak. Az újrapozicionált gyógyszerek alkalmazási lehetőségeit Keserű György Miklós tekinti át, beszámolva az eddigi tapasztalatokról.
Ábrányi-Balogh Péter a ChemLearning programot mutatja be. A tanulássegítő program keretében az ELTE, a BME és a TTK oktatói alakítottak munkacsoportot az egyetemi szerves kémiai oktatás témogatására. A létrehozott szerves kémiai feladatbankot a Canvas és a Moodle e-learning rendszerek kezelik.
Tekintettel a járványhelyzetre, a konferenciát online tartják meg. A szervezők kérik az érdeklődőket, hogy legkésőbb 2020. május 18. (hétfő) délig jelezzék részvételi szándékukat a szintplusz@ttk.elte.hu e-mail-címen.