Hematológiai diagnosztikai eszköz fejlesztésébe kapcsolódik be a TTK

2024.07.02.
Hematológiai diagnosztikai eszköz fejlesztésébe kapcsolódik be a TTK
Közel 800 millió forintos támogatást nyert el a NORMA Instruments Zrt. és a TTK közös projektje, amelynek eredményeképpen az eddigieknél pontosabb készülékkel, költséghatékonyabban végezhetők el a vérvizsgálatok. 

A Moduláris detektor és megvilágító rendszer fejlesztése alakos elemek fényszóródásának vizsgálatára, minden szögtartományban, elsősorban hematológiai alkalmazásra című projekt célja olyan új áramlási citometriai készülék létrehozása, amely kis méretű, költséghatékony, egyszerűen gyártható és a változó igényeknek megfelelően könnyen módosítható, ezért versenyképesebb, mint a piacon létező mérőrendszerek. Az áramlási citometria a biotechnológiában alkalmazott diagnosztikai eljárás, amelyet leginkább az onkológia, az immunológia és a hematológia területén használnak. A fejlesztések eredményeként technológiai előrelépés várható, amely mind a kutatási, mind az egyéb részecskevizsgáló ipari fejlesztések területén is hasznosítható lesz.

A projekt fejlesztései az ELTE TTK-n két irányban, egyrészt az Atomfizikai Tanszéken, másrészt a Biotechnológia Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ keretein belül, immunbiológiai irányban valósulnak meMint a projekt ELTE-s koordinátora, Csanád Máté fizikus elmondta, a Tanszék kutatói a nagyenergiás részecskefizikában, részecskegyorsítóknál végzett kutatásaikban használt technikákkal tudnak hozzájárulni az alapvetően orvosi célú fejlesztéshez. 

 

 Az áramlási citometria elvén működő, továbbfejleszteni tervezett hematológiai készülékek egyszerűsített működési elve

Az elképzelések szerint elsőként egy mérőrendszer készül el, amely részegységenként állítható és széles tartományban képes detektálni. Mivel bármilyen, szuszpenzióként mikron méretű (vagyis 10-6 méteres nagyságrendű) részecskéket tartalmazó mintáról fényintenzitási térképet lehet vele készíteni, kiválóan alkalmas lesz például vérminták vizsgálatára. Egy ilyen nagy látószögű optikai mérőrendszer azért is jelent fontos előrelépést, mert a jelenleg elérhető eszközökkel csak korábbi tapasztalatokra, mérésekre hagyatkozva lehet megfelelő optikai elrendezéseket összeállítani. Az új eszközzel már sejttípusonként kimérhetővé válnak a pontos detektálási tartományok.

Az NKFIH által támogatott kétéves projekt jó példa nem csak az ipari és kutatói szféra, de az egyes tudományterületek együttműködésére is.

Forrás: ELTE TTK