Háború és kataklizma

Háború és kataklizma
05/07

2024. május 07. 18:00

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/B, félem. 172.)

05/07

2024. május 07. 18:00 -

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/B, félem. 172.)


Fehér Dávid tart előadás a trauma alakzatairól az ELTE Művészettörténeti Szabadegyetemen.

A második világháború kataklizmája számos művészi életmű visszatérő témája a huszadik század második felében. Paul Celan a háború utáni európai költészet legfontosabb alkotói közé tartozik, aki verseiben összetett módon tematizálta a válsághelyzetet. „Paul Celan költeményei elérnek hozzánk – és mi nem tudunk a közelükbe férkőzni” – fogalmazott találóan Hans-Georg Gadamer. Celan egyszerre hozzáférhető és hozzáférhetetlen költészete számos képzőművész fontos referenciájává vált.

Fehér Dávid előadásában a kortárs példák közül három művész Anselm Kiefer, Lakner László és William Kentridge alkotásaira koncentrál, amelyek mind Celan verseiből, soraiból és szavaiból kiindulva tematizálják a pusztítást és a pusztulást, illetve az európai kultúra válságát. A konkrét Celan-parafrázisok bemutatásán túl azt is vizsgálni fogja, hogy miképpen jelenik meg a háború motívuma a három művész életművében, és ebbe a tágabb kontextusba hogyan ágyazódnak bele a Celan-motívumok.

Regisztráció

A Művészettörténeti Szabadegyetem nyilvános előadásai egy-egy nagyobb témakör, műfaj, képi törekvés képzőművészeti megjelenését vizsgálják az antikvitástól napjainkig. Az első évad a háború témájának feldolgozásával foglalkozik. Az előadók az intézet oktatói, doktoranduszai, valamint külső szakemberek.