Gender Equality Plan (GEP) fejlesztő módszertan

2023.06.02.
Gender Equality Plan (GEP) fejlesztő módszertan
A GEP /GENDER EQUALITY PLAN/ fejlesztő módszertan kutatási projekt az Eötvös Loránd Tudományegyetemen valósult meg. 

A társadalmi probléma azonosítása:

A HORIZON EUROPE kutatási és innovációs keretprogram részvételi szabálya szerint a program keretében megvalósuló tevékenységeknek a K+I területén a nemi sztereotípiák és egyenlőtlenségek felszámolását, a munka és a magánélet közötti egyensúly fokozását és a nemek közötti egyenlőség előmozdítását kell célozniuk, a nemi alapú megkülönböztetéstől mentes, egyenlő díjazás elvét is beleértve. A nemekkel kapcsolatos dimenziót integrálni kell a K+I tartalmakba, és a kutatási ciklus minden szakaszában figyelemmel kell kísérni. A Gender Equality Plan (GEP, Nemi Egyenlőségi Terv) kialakítási és megvalósítási folyamatával kapcsolatban a szervezeteknek az intézményi változási modell és a részvételiség elvét kell követniük, a szükséges szervezeti sajátosságokon túlmutató diszparitások elkerülésével. A GEP megvalósulásának folyamatos monitorozásával és intézményen belüli disszeminációjával elő kell segíteni, hogy a GEP intézkedései a szervezet minden szintjén érvényesüljenek.

A kutatás eredménye:

A projekt olyan vizsgálati és adatfeltárási, valamit folyamattervezési és megvalósítási kézikönyvet és gyakorlatot dolgozott ki, amely segítséget nyújt a hazai, hasonló szaktudással nem rendelkező egyetemek, tudományos és kutatóintézetek, közigazgatási intézmények és gazdasági szervezetek számára Nemi Egyenlőségi Tervük kidolgozásában és megvalósításában.

A kifejlesztett módszer bemutatása:

  • a) szolgáltatás innovációs leírat: megvalósítási térkép, lépés-blokkok és azok logisztikai csomópontjait írja le annak tükrében, hogy miként kell előkészíteni, kialakítani egy GEP kialakítási folyamatot.
  • b) vizsgálati és adatfeltárási, valamint folyamattervezési és megvalósítási módszertani kézikönyv, amely tartalmazza a megvalósítás és az ellenőrzés indikátorait, valamint azt, hogy a potenciális felhasználók milyen pontokon és milyen tudást tudnak igénybe venni az ELTE-től: diagnózisfelállítás, folyamattervezés, megvalósítás, coaching.

Kapcsolat

Kövér-Van Til Ágnes habilitált egyetemi docens (ELTE Társadalomtudományi Kar)
E-mail