Forradalmian új rákellenes terápia, sikeres hallgatói startupok

2024.11.27.
Forradalmian új rákellenes terápia, sikeres hallgatói startupok
November 27-én, az ELTE Innovációs Napján adták át az év legizgalmasabb egyetemi fejlesztéséért odaítélt ELTE Innovatív Kutatója díjat. A nemzetközi szinten sikeres kutatók elismerése mellett az Egyetem kiemelt figyelmet fordít azokra a hallgatókra is, akik már tanulmányaik idején bevonódnak a K+F+I lánc folyamataiba, közülük a legsikeresebbeket a rendezvényen is bemutatták.

Az ELTE Innovatív Kutatója címet 2024-ben Csámpai Antal és Mező Gábor megosztva nyerték el a rákellenes terápiákban használható imipridon-származék kifejlesztéséért. 

Csámpai Antal csapata világszinten versenyképes rákellenes hatóanyagot fejlesztett ki, forradalmian új gyógyszermolekulájuk a meglévő gyógyszereknél több nagyságrenddel kisebb dózisban fejt ki tumorellenes hatást, célzottan pusztítja el a rákos sejteket, kevesebb a mellékhatása és lényegesen könnyebb előállítani is, mint más készítményeket. A kutatók által beazonosított TBP-333 imipridon-származék számos tulajdonsága alapján nagyságrendekkel kiemelkedik a rokonmolekulák közül alacsony toxicitásával és jelentős tumorellenes hatásával. A Semmelweis Egyetem munkatársaival közösen jegyzett találmányt a két intézmény a világ számos országában és régiójában szabadalmaztatja, reménybeli hasznosításával emberek millióinak élete menthető majd meg.

Mára az ELTE valamennyi karán születnek kiemelkedő társadalmi hasznot ígérő innovatív teljesítmények. Ennek példájaként a rendezvényen a Bölcsészettudományi Kar innovációs felhívására beérkezett pályázatok legjobbjának készítőjét, Horn Ildikót is színpadra szólították. A vezetésével készült HistoRave történész webapplikációs framework alapján – a szakmai tudást modern technikai megoldásokkal ötvözve – hasznos alkalmazás fejleszthető az interaktív történelemtanuláshoz, amely tanárnak és diáknak egyaránt jó szolgálatot tesz a jövőben.   

Az Egyetem minden évben díjazza azokat a fiatalokat is, akik már egyetemi tanulmányaik során hasznos fejlesztéseken törik a fejüket és indítanak el vállalkozásokat. Az elmúlt egy évben többen is bemutatták ötleteiket különböző fórumokon, és ezekért elismerésben is részesültek.

Dobogós helyezést értek el a Hungarian Startup University Program ELTE-s záróeseményén a következő hallgatói csapatok:

  • Joylin – a magántanár ajánló (Pocsári Csaba ötletgazda, Bárány Bora és Ilauszki Katalin társalapítók. A Joylin, az egyetlen olyan szolgáltatás, amely a diákok igényeire szabva ajánlja a legmegfelelőbb magántanárt, és mindezt ingyen. A tanárok csupán akkor fizetnek a szolgáltatásért, amikor valóban új diákkal gazdagodnak. A csapat célja, hogy a legjobb minőségű segítséget nyújtsák a magánoktatási piacon.
  • Hiraeth Labs (Soóki-Tóth Bence, Sándor Balázs és Fazekas Bence társalapítók) A Hiraeth Labs az első, orvos-beteg kommunikációt segítő intelligens applikáció, amellyel leküzdhetőek a szaknyelvi és értelmezési akadályok
  • Stratumax (Gajdos Marcell ötletgazda, Reichenbach Eszter és Mark Wagner társalapítók) Ez az első online platform, amely összeköti a 3D nyomtató tulajdonosokat és a megrendelőket, gyorsabb, olcsóbb és fenntarthatóbb gyártást elérve

A CHARM-EU egyetemközi szövetség első ízben kiírt, fenntarthatósági témájú startup versenyének magyar győztese a GuardenAI csapata lett. A projekt célja, hogy a gépi tanulást segítségül hívva mellőzni lehessen a vegyszeres beavatkozást a mezőgazdasági kártevő-mentesítés folyamatából, és így egészségesebb élelmiszerek kerülhessenek asztalunkra. Kelecsenyi Nándor és Csik Ákos projektje fejlett mesterséges intelligenciával és lézerrel felszerelt autonóm robotot fejlesztett ki, a rendszer azonosítja a burgonyafertőzést okozó rovarokat, majd lézerrel kiirtja őket.