Folytatja nemzetköziesítési stratégiáját az ELTE

2024.09.09.
Folytatja nemzetköziesítési stratégiáját az ELTE
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem nemzetközi évnyitó ünnepségén a frissen felvett nemzetközi hallgatók mellett 39 ország diplomatáit is köszöntötték.

"A mai rendezvény az Eötvös Loránd Tudományegyetem azon törekvését példázza, hogy az egyetem igazi multikulturális közeggé váljon – fogalmazott köszöntőjében Borhy László rektor. – Az ELTE óriási munkát fektet nemzetköziesítési stratégiája megvalósításába, amelynek a nemzetközi kapcsolatok erősítésén túl fontos része a külföldi hallgatók fogadása és megismertetése is az ELTE-n folyó munkával." 

Az egyetem több mint tanulási helyszín; befogadó, barátságos környezetet kell jelentsen, ahol szabadon megosztva egyedi nézőpontját, mindenki hozzájárul a közösség kollektív tudásához. Az ELTE feltett szándéka, hogy minden hallgatójának alapos tudást, kivételes tanulmányi élményt nyújtson, amely inspirálja, kihívások elé állítja és felkészíti őket a jövőre. Mindemellett az egyetem négy évszázados története azt is bizonyítja, hogy az ELTE szívesen tanul másoktól is: hisz abban, hogy

a nemzetközi kapcsolatok révén ide kerülő módszerek, ötletek és tapasztalatok dinamikussá teszik az egyetemet,

megfelelő környezetet teremtve az innovációhoz is, ami az egyetem egyik fő küldetése.

Kutatóegyetemként az ELTE komoly eredményeket mutathat fel, falai között jelentős kutatási tevékenység folyik, amelyben az egyetem hallgatói is részt vesznek. Az egyetem mára kilenc karával szinte minden tudományterületet lefed, amelyeken belül nemzetközi szinten is versenyképes alap- és mesterképzéseket, illetve doktori programokat kínál. Kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerét bizonyítja, hogy több mint 500 Erasmus partneregyetemmel működik együtt, 300-nál is több bilaterális kapcsolatot ápol, hét nemzetközi egyetemi hálózaton túl alapító tagja a közös európai diplomát nyújtó CHARM-EU együttműködésnek.

"Az ELTE-n folyamatosan nő a külföldi diákok száma: a 2024/25-ös tanévben 4600 nemzetközi hallgatói kezdte meg tanulmányait egyetemünkön. Ők az ELTE és Magyarország nagykövetei is: segítenek hidakat építeni a kultúrák között, és megérteni egymást egyre inkább összefonódó világunkban" – zárta beszédét a rektor.

Egy egyetem kiválóságát a 21. században az mutatja meg, hogy képes-e nemzetközi versenykörnyezetben működni és az egész társadalom számára hasznos értékeket teremteni – mondta beszédében Hamar Imre.  Az ELTE nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettese kiemelte, hogy az elmúlt években sikeresen futó nemzetköziesítési projektnek köszönhetően az egyetem ma már több mint száz idegen nyelvű kurzus kínál, miközben sokat fejlődtek a nemzetközi hallgatókat megcélzó szolgáltatások, programok és létesítmények is.

Az ELTE széles körű, határokon átívelő kutatási együttműködéseinek köszönhetően elismert tudományos eredményekkel tette le névjegyét a nemzetközi porondon, a CHARM-EU egyetemi szövetség egyik alapító tagjaként pedig hozzájárul az európai felsőoktatás és innováció fenntartható és előremutató struktúrájának kiépítéséhez is. A nemzetköziesítés azonban nem csupán cél, hanem folyamatos munka, amelyben az egyetem minden kara és szervezeti egysége részt vesz annak érdekében, hogy az ELTE oktatási és kutatási téren a régió legjobb intézményei közé tartozzon – zárta gondolatait Hamar Imre.

Ünnepi beszédében Hong Kyudok koreai nagykövet szerencsésnek nevezte az ELTE nemzetközi hallgatóit, amiért egy olyan egyetemen kezdhetik meg tanulmányaikat, amely messzemenően elkötelezett a nemzetköziesítés iránt. A diplomata üdvözölte Korea és Magyarország, valamint az ELTE és a koreai egyetemek közti kapcsolatok dinamikus fejlődését is.

A jelenlévő nemzetközi hallgatók előtt Omar Calva Perez Luis PhD-hallgató, a Nemzetközi Hallgatói Tanácsadó Bizottság (International Sudent Advisory Committee / ISAC) tagja számolt be saját pozitív tapasztalatairól. Ő azért érkezett Mexikóból Magyarországra, mert az ELTE-n találta meg a szakmai terveinek legmegfelelőbb képzést.

Az ünnepségen bemutatkozott az ELTE Erasmus, illetve Stipendium Hungaricum ösztöndíjas hallgatóit támogató hálózata is. Az évnyitót az Aulában hagyományosan információs piac kísérte, ahol a nemzetközi hallgatók megismerhették az ELTE Hallgatói Önkormányzatát, az egyetem kollégiumait, diáktanácsadóit, sportegyesületét, a Hallgatói Ügyfélszolgálati Iroda (Quaestura), a Karrierközpont és a Speciális Hallgatói Ügyeket Támogató Iroda (SHÜTI) munkatársait és tevékenységét, az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltárat, a vállalkozások indítását támogató Hungarian Startup University Programot (HSUP), de kulturális és turisztikai ajánlókkal bemutatkozott a We Love Budapest magazin is. Az ünnepség programját a Fuvalom Énekegyüttes minikoncertje színesítette, akik a hazai és határon túli magyar népdalkincsből adtak elő rövid válogatást.