EU-s támogatást kap a bölcsészkari kutatásértékelés reformja

2024.12.02.
EU-s támogatást kap a bölcsészkari kutatásértékelés reformja
Bodó Csanád, az ELTE BTK docense Magyarországról elsőként pályázott sikeresen a 700 tagot számláló CoARA új pályázatán.

Az összeurópai Coalition for Advancing Research Assessment (Koalíció a kutatásértékelés előmozdításáért, CoARA) támogatásával hazánkban elsőként az ELTE-n indul el a kutatásértékelés minőségi alapú átalakítására irányuló kezdeményezés. A pályázatba bevonandó oktatók és doktori hallgatók 2025-ben a Bölcsészettudományi Kar metrikus alapú kutatásértékelési rendszerének kiegészítésére vállalkozva részvételi módon dolgozzák ki azokat a javaslatokat, amelyek megfelelnek a reform célkitűzéseinek. A pályázati projekt irányítója Bodó Csanád habilitált egyetemi docens (Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet), az MTA-ELTE Kollaboratív Írás Kutatócsoport vezetője.

Válaszul arra a helyzetre, hogy az elmúlt években sokak szerint túlzott hangsúly került a tudományos teljesítmények (publikációk, hivatkozások) számszerű mérésére és összehasonlításra, és így sokféle más tevékenységet és értéket nem lehetett figyelembe venni, európai kezdeményezésként 2022-ben született megállapodás a kutatás, a kutatók és az intézmények értékelési rendszerének reformjáról.

A megállapodás kidolgozását széles körű együttműködés kísérte, amelyben kulcsszerepet töltött be a Science Europe és az Európai Egyetemek Szövetsége (EUA), az Európai Bizottság támogatásával. Magyarországot az előkészítés folyamatában az ELKH (ma HUN-REN) mellett az ELTE képviselte. A megállapodás négy fő kötelezettség vállalását fogalmazta meg, és ezeknek a megvalósításához további kötelezettségek teljesítése vezet el, többek között a kutatók széles körének a reformfolyamatba való bevonása iránti elköteleződés. A fő kötelezettségek:

1. A kutatáshoz való hozzájárulások és a kutatói pálya sokféleségének elismerése a kutatás igényeinek és jellegének megfelelően.
2. A kutatás értékelésének elsősorban a minőségi (kvalitatív) értékelésre alapozása, amelyben a szakértői értékelés (peer review) központi szerepet játszik, és amelyet a mennyiségi (kvantitatív) mutatók felelős használata támogat.
3. A folyóirat- és publikációalapú mérőszámok, különösen az impaktfaktor és a Hirsch-index (h-index) nem megfelelő használatának elhagyása a kutatásértékelés során.
4. A kutatási intézmények vagy szervezetek rangsorolására alkalmazott metrikák használatának kerülése az egyéni kutatók és kutatási projektek értékelésében.

A megállapodáshoz mindeddig több mint 700 európai szervezet csatlakozott: egyetemek, kutatóintézetek, tudományos társaságok, kutatásfinanszírozók és ezek szövetségei, nemzeti és regionális hatóságok, valamint akkreditációs ügynökségek. Magyarországról az első aláíró az ELTE volt, a csatlakozó szervezetek által létrehozott CoARA-nak jelenleg 14 magyar tagja van. Ez a koalíció lehetővé teszi tagjai számára, hogy a saját helyzetértékelésüket és célkitűzéseiket követve, saját erőforrásaikat felhasználva és közben egymástól tanulva törekedjenek a megállapodásban foglaltak foganatosítására.

Bár a tagok főszabályként anyagi támogatás nélkül végzik az ezzel kapcsolatos feladatokat, világossá vált, hogy bizonyos nagyobb programokra külön pénzügyi források szükségesek. Ezért az idén első alkalommal kiírt pályázaton kiválasztott legjobb 25 terv, köztük az ELTE-ről Bodó Csanád pályázata a Horizont Europe CoARA Boost programja finanszírozásával valósulhat meg. A kezdeményezés az Európai Unió támogatását élvezi, hiszen a reform az Európai Kutatási Térség (ERA) politikai menetrendjének fontos része (a 3. számú intézkedés).

Az egyedüli nyertes magyar projekt az ELTE bölcsészkari kutatásértékelés átalakításához járul hozzá, a BTK oktatói és doktori hallgatói köréből véletlen kiválasztással kialakított 25 fős csoport munkájával. A csoport tagjai részletesen megismerkednek a kutatásértékelési reform alapelveivel, megvitatják erről szóló elképzeléseiket, majd részvételi módon ajánlásokat fogalmaznak meg a kari kutatásértékelés átalakítására. Mivel a pályázati támogatás lehetővé teszi a résztvevők időráfordításának kompenzálását, e három feladatra a csoport tagjai három teljes napot szánnak. Az ajánlásokra a Kar vezetése írásos választ készít majd, mérlegelve azok érvényesítésének lehetőségeit.