Erősödő versenyben őrzi pozícióját az ELTE

2023.09.08.
Erősödő versenyben őrzi pozícióját az ELTE
A Szenátus ünnepi ülésével 2023. szeptember 8-án megkezdődött az Egyetem 389. tanéve. Borhy László rektor évértékelő beszéde után Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke köszöntötte a megjelenteket. A hagyományoknak megfelelően kitüntették az Egyetem legkiválóbb munkatársait. 

A tanévnyitón a zsúfolásig megtelt Aula Magnában az egyetem vezetői, munkatársai és hallgatói mellett nagy számban megjelentek diplomaták, közéleti személyiségek, a hazai tudományos élet és más hazai egyetemek vezetői is. 

Évnyitó beszédében Borhy László rektor mérleget vont az előző tanév eredményeiről. Mint elmondta, az Egyetem a sok kihívás ellenére is a korábbihoz hasonló magas színvonalon végzi munkáját, egyes területeken pedig előre is lépett. Ezt igazolják a hazai és a nemzetközi rangsorokban elért előkelő helyezései és a felvételizők körében töretlen népszerűsége is. 2023-ban már 12.225 gólya kezdi meg tanulmányait az ELTE-n, kiugróan sokan jelentkeztek az ELTE Savaria Egyetemi Központba, és megnőtt a külföldi hallgatók száma is. A lágymányosi kampuszon elkezdődött energetikai korszerűsítés és az egyetemi informatikai infrastruktúra modernizálása már az ő oktatásuk körülményeinek fejlesztését is célozza.

Továbbra is kiemelkedő az egyetem tudományos kutatótevékenysége, 2022 óta például 11 új Horizon projekt indult, és több mint 400 fiatal kutató részesült ÚNKP-ösztöndíjban – mondta a rektor. A kutatások erősségét bizonyítja, hogy a 2023-ban megjelent közlemények több mint fele Q1-es, vagyis idézettség alapján a legfelső 25%-ba tartozó folyóiratban jelent meg. A támogatások bővülő köre lehetőséget ad az egyetemnek, hogy modernizálja és fókuszálja tudományos kutatásait, építse nemzetközi kapcsolatait, fiatal kutatóinak életpályát kínáljon, felépítse a jövő professzori karát.

Az elmúlt időszakban tovább bővült az Egyetem k+f+i tevékenysége is. Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet által alapított Kultúra & Kreativitás platformnak Magyarországról egyetemünk az egyedüli alapítója, illetve egyik vezető partnere. Az ELTE megerősítette részvételét a Nemzeti Laboratórium Programban, új Kompetencia Központ alakult az egyetemen a digitális infrastruktúra és a digitális oktatási módszerek és eszközök fejlesztésére. Folyamatosan növekszik az egyetemen keletkező, üzletileg hasznosítható szellemi alkotások száma, és egyre hatékonyabb és sikeresebb a hallgatók innovációs aktivitásának támogatása.

Erőteljesen fejlődnek nemzetközi kapcsolataink. Aktív tagjai vagyunk többek között a CELSA hálózatnak, a CENTRAL egyetemszövetségnek, a LERU CE7 csoportnak, a European University Foundation-nek. Bővülnek kínai és koreai kapcsolataink, Afrika Stratégiánk eredményeként 2022 végére 17 afrikai felsőoktatási intézménnyel írtunk alá együttműködési megállapodást. A 2019-ben létrehozott CHARM European University tavaly zárta első projektjét, amelynek egyik eredménye egy nemzetközileg akkreditált fenntarthatósági mesterképzés létrehozása volt, 2023-ban pedig új, négyéves projekt kezdődött, több területen az ELTE vezetésével. A magyar felsőoktatási intézmények közül évek óta egyetemünkön valósul meg a legtöbb Erasmus+ kiutazás.

Miután Borhy László megköszönte valamennyi egyetemi polgárnak, hogy elkötelezett munkájával hozzájárult az egyetem eredményeihez, Freund Tamás, az MTA elnöke vette át a szót

Az egyetemek a középkortól a tudást évtizedek alatt megszerző, azt továbbadni szándékozó tanárok és a tudományok iránt érdeklődő, a szellemi kihívásokat kereső diákok együttműködő közösségei. Ez az együttműködés a 21. században is a társadalom egyik legfőbb hajtóereje; a korszerű, alkalmazható tudásnak szinte felbecsülhetetlen a jelentősége. Ahogy az MTA alapítója, gróf Széchenyi István mondta, egy nemzet ereje a kiművelt emberek sokaságában rejlik. És vélhetően a boldogsága is – tette hozzá Freund Tamás.

A nemzetközi rangsorok korában, amikor különböző szempontok alapján mérik egy-egy felsőoktatási intézmény teljesítményét, a szellemileg inspiráló közösség nehezen számszerűsíthető, de a nyitottsággal és a sokszínűséggel együtt nélkülözhetetlen érték. A globalizálódó világban, ahol sokszor egymástól több ezer kilométerre dolgozó kutatók működnek együtt, az egyetemek válnak a tudományos kérdések megvitatásának központjaivá. Az országhatárokon átívelő nemzetközi tudományos párbeszédeknek az egyetemi hallgatók is részesei lehetnek. Ma már egyetemi élet szerves része a lehetőség, hogy az ambiciózus, kíváncsi diák külföldi egyetemen töltsön el egy-két szemesztert, bővítse tudását, és így szerezzen életre szóló kapcsolatokat és élményeket.

Az új tudás világszerte az egyetemeken születik meg a leggyakrabban. Az ott kialakult szellemi műhelyekben a természet, a társadalom ma még ismeretlen törvényszerűségeinek feltárása folyik. Az alapkutatások sokszor nem kecsegtetnek gyors megtérüléssel, ugyanakkor új irányokat határoznak meg, bővítik a tudomány lehetőségeit és összekapcsolják az egyetemeket. A mögöttük hajtóerőként működő kíváncsiság azonban nemcsak a kutatókat motiválja, hanem mindenkit, aki egyetemre jelentkezik. E tudásvágy kielégítésére kitűnő lehetőséget kínál az Eötvös Loránd Tudományegyetem – idézte fel Freund Tamás saját tapasztalatait.

Aki ELTE diplomával lép ki a munkaerőpiacra, arról mindenki tudni fogja, hogy egy magas presztízsű intézményben végzett, ahol kiválóan felkészítették, és munkába állva a legváltozatosabb körülmények között is megállja majd a helyét. A fennállásának idén 389. évét ünneplő ELTE-n rangot és elismerést jelent tanítani és tanulni – mondta az MTA elnöke, és zárógondolataiban azt kívánta, hogy a ma itt tanító és tanuló nemzedékek az elődök teljesítményéhez hasonló eredményekkel járuljanak hozzá az ELTE presztízsének növeléséhez, érdemeinek emelkedéséhez.  

Hagyományosan a tanévnyitó ünnepi szenátusi ülésen nyújtják át azokat kitüntetéseket, amelyeket az Egyetem Szenátusa, a Rektor, illetve a Kancellár adományoz az egyetem oktatóinak és munkatársainak kiváló munkájuk elismeréseként.

2023-ban kilenc egyetemi tanár kapott professor emeritus címet, a Szenátus Eötvös-gyűrűt Klaudy Kinga professor emeritusnak (BTK) és Mezey Barna egyetemi tanárnak (ÁJK) adományozott. A kitüntetettek listáját itt tekintheti meg.

Az elismerések átadása után Diczkó Dalma, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke üdvözölte az elsőéveseket. Bár a középiskolából kikerülő fiatalok személyes felelőssége az egyetemen megnő, a hallgatók az ELTE-n is minden támogatást megkapnak ahhoz, hogy álmaikat valóra váltsák – mondta az EHÖK-elnök. – Éljenek a lehetőségekkel, használják ki ezeket az éveket! Ne feledjék, az egyetemi család valamennyi tagjához bizalommal fordulhatnak; oktatóik, felsőbb évfolyamos hallgatótársaik és a Hallgatói Önkormányzat mindent megtesz azért, hogy mihamarabb otthonosan érezzék magukat életük minden bizonnyal meghatározó helyszínén.    

Borhy László rektor hivatalosan is megnyitotta az új tanévet, majd felcsendült a Nagyszombati himnusz. A jelenlévők a hagyományoknak megfelelően megkoszorúzták Pázmány Péter emléktábláját és Eötvös Loránd mellszobrát.

Az ünnepségen közreműködött Oláh Vilmos gitárművész, valamint az ELTE Művészetközvetítő és Zenei Intézet kórusa, Erdős Ákos habilitált egyetemi docens vezényletével. Az ülést Rakitai Réka vezette.